Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вчені NASA продемонстрували кипіння Світового океану через аномальну спеку на Землі
Кліматична криза привела до значних змін у погодних умовах на планеті, зокрема через явище Ель-Ніньйо. Науковці зазначають: останні 13 місяців стали найтеплішими в історії спостережень, що частково пов’язано з глобальним потеплінням, спричиненим діяльністю людини, та Ель-Ніньо, яке встановилося у Тихому океані минулого року, пише IFLScience.
Ель-Ніньйо вважається глобальним кліматичним явищем, яке впливає на погоду по всьому світу. Воно починається з потепління вод у центральній та східній частинах тропічного океану. Своєю чергою, це впливає на атмосферну циркуляцію, спричиняючи збільшення опадів у деяких регіонах. Фази Ель-Ніньйо призводять до підвищення середніх температур, що підвищує ймовірність температурних рекордів. Минулого року Ель-Ніньйо досягло своєї потужної фази, яка завершилася у травні 2024 року.
Вчені NASA опублікували зображення, що показують аномалії у центральній та східній частинах Тихого океану 4 грудня 2023 року, коли Ель-Ніньйо перебувало на своєму піку. Інше зображення показує умови з 1 липня 2024 року, коли Тихий океан перейшов у нейтральну фазу.
Аномалії висоти морської поверхні є індикатором різниці температур в океані, оскільки тепліша вода розширюється, підвищуючи рівень поверхні моря. Дані для карт були зібрані за допомогою супутника Sentinel-6 Michael Freilich, названого на честь океанографа NASA.
Попри те, що останнє Ель-Ніньо було великим, воно не побило рекорди останніх 30 років. Нині екваторіальна частина Тихого океану перейшла у нейтральну фазу, але, ймовірно, це затишшя триватиме недовго. Існує велика ймовірність повернення Ла-Нінья, яка є «прохолодною фазою» з нижчими температурами океану.
Ла-Нінья може призвести до більш сухої погоди в США і більш вологої в Канаді та на північному заході Тихого океану. Це явище також характеризується теплішими зимами на півдні та холоднішими на півночі. Ла-Нінья пов’язують з менш суворим сезоном ураганів у Тихому океані та більш екстремальним сезоном ураганів в Атлантиці. У Східній Африці очікуються посушливі умови, а в Австралії та деяких частинах Південно-Східної Азії - вологіша погода.
Хоча Ла-Нінья могла б знизити глобальні температури, довгострокова тенденція до потепління, викликана антропогенними викидами вуглецю, ймовірно, забезпечить збереження високих температур по всьому світу.