Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вчені назвали найнебезпечніші космічні об'єкти, падіння яких загрожувало людству
У наш час космічні об'єкти не лише залишаються на орбіті, а й інколи повертаються на Землю, викликаючи значний інтерес. Це стосується як супутників, так і космічних станцій.
Серед них є кілька великих об'єктів, що потрапили в атмосферу та приземлилися в різних частинах світу.
Деякі з цих повернень були контрольованими, інші — безконтрольними, що створювало серйозні ризики для людей.
Ось перелік 14 найбільших об'єктів, що впали на Землю з космосу.
Супутник GOCE Європейського космічного агентства — 1 тонна, впав 10 листопада 2013 року.
GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer) був супутником Європейського космічного агентства, який досліджував гравітаційне поле Землі.
Супутник був розміром 5,3 м завдовжки та розраховувався на дуже точні вимірювання гравітаційного поля та циркуляції океанських вод.
Він впав на Землю після 4 років роботи, і більшість супутника згоріла при вході в атмосферу, але деякі фрагменти, ймовірно, досягли земної поверхні.
Фото: space.com
UARS (Upper Atmosphere Research Satellite) був супутником NASA, який збирав дані про верхні шари атмосфери Землі, включаючи рівні хімічних елементів та ультрафіолетове випромінювання.
Супутник був запущений в 1991 році і працював до 2005 року. Після завершення своєї місії він повернувся на Землю в 2011 році, зруйнувавшись при вході в атмосферу, але деякі частини супутника, ймовірно, досягли поверхні.
Фото: space.com
Skylab була першою американською космічною станцією, запущеною в 1973 році. Станція служила для наукових досліджень в умовах мікрогравітації та спостереження за Сонцем.
Вона витримала кілька експедицій астронавтів, але через збільшення сонячної активності в 1979 році станція почала знижувати свою орбіту. В результаті вона згоріла в атмосфері, частини, що не згоріли, впали в Індійський океан та в Австралії.
Фото: space.com
Pegasus 2 був супутником, запущеним NASA для дослідження мікрометеороїдної активності на низьких орбітах.
Після 14 років роботи на орбіті супутник вийшов з ладу і впав на Землю в 1979 році, без значних наслідків для людей, оскільки його уламки приземлилися в Атлантичному океані.
Фото: space.com
Салют 7 була радянською космічною станцією, запущеною в 1982 році в рамках програми Салют. Вона виконувала наукові місії, зокрема спостереження за Землею та космосом.
Станція залишалася на орбіті до 1991 року, коли вона стала некерованою і згоріла при вході в атмосферу, розпадаючись над Аргентиною.
Фото: space.com
Шаттл Columbia був знищений під час його повернення на Землю після 16-денного наукового польоту.
Під час входу в атмосферу виявилися серйозні пошкодження теплового щита, що призвели до катастрофи. Семеро астронавтів, що перебували на борту, загинули, а шаттл розпався над Техасом.
Фото: space.com
Космос 954 був радянським шпигунським супутником з ядерною силовою установкою. Він призначався для стеження за підводними ядерними човнами США.
Супутник вийшов з контролю, і його уламки розпорошилися над Канадою, створивши зону радіаційного забруднення. Радіоактивні частини супутника були знайдені на величезній площі.
Фото: space.com
Вона була частиною китайської програми для запуску космічних апаратів. Після запуску вона залишила частини, що повернулися на Землю, утворивши величезний вогняний слід у небі, який можна було побачити в західних штатах США.
Фото: space.com
Tiangong 1 була першим китайським космічним модулем, запущеним в 2011 році. Лабораторія використовувалася для тестування технологій, необхідних для будівництва майбутньої китайської космічної станції.
Після того як зв’язок з Tiangong 1 був втрачений у 2016 році, вона неконтрольовано повернулася на Землю в 2018 році і згоріла в атмосфері.
Фото: space.com
Tiangong 2 стала наступною лабораторією Китаю, яка використовувалася для проведення експериментів з життєзабезпечення в космосі.
У 2019 році її знизили до орбіти і контрольовано повернули в атмосферу, де вона згоріла.
Фото: space.com
Мир була однією з найбільших космічних станцій, що коли-небудь перебували в орбіті. Після 15 років роботи на орбіті вона була деактивована, а Росія організувала контрольовану реінтеграцію в атмосферу, з її уламками, що впали в Тихий океан.
Фото: space.com
Після запуску супутників китайською ракетою Long March 3B її побічні ракети впали на землю поблизу будинків у південному Китаї, хоча жертв не було.
Модуль Шеньчжоу 15 Китаю — 1,5 тонни, впав 2 квітня 2024 року, створивши вражаючий вогняний метеор.
Модуль, що залишився після космічної місії Шеньчжоу 15, спалахнув при вході в атмосферу, створивши вражаючий вогняний метеор, який можна було побачити по всьому півдню Каліфорнії.
Фото: space.com
Супутник ERS-2, що використовувався для моніторингу навколишнього середовища, згорів у атмосфері після майже 30 років у космосі.
Його падіння стало фінальним етапом довготривалої кампанії з виведення на орбіту для захоронення космічних об'єктів.
Фото: space.com