Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Американські розробники інтегрують ядерну крилату ракету SLCM-N у підводні човни класу Virginia
ВМС США планують у 2026 році ухвалити рішення щодо закупівлі нової ядерної крилатої ракети морського базування SLCM-N, яка має надійти на озброєння до 2034 року. Про це повідомив віцеадмірал Джонні Вулф, керівник Програми стратегічних систем ВМС, під час слухань у комітеті Палати представників США.
SLCM-N створюється для запуску з підводних човнів класу Virginia. Ракета входить до трійки пріоритетних проєктів Вулфа. Зараз програма перебуває на етапі архітектурного проектування — зосереджено на сумісності з платформою, інтеграції бойової частини, пускового обладнання та навчальної інфраструктури. Як зазначив Вулф, особливу увагу приділяють тому, щоб розробка не вплинула на виконання бойових завдань підводного флоту.
Проєкт SLCM-N передбачає створення «повністю зібраного виробу» (All Up Round) — ракети з прискорювачем, крилатим блоком і пусковим контейнером, які сумісні з модульною системою озброєння Virginia Payload Tubes (VPT) та Virginia Payload Modules (VPM). ВМС прагнуть зробити систему максимально модульною, щоби модернізація апаратного чи програмного забезпечення не вимагала змін у ядерних компонентах ракети.
На розробку ракети й бойової частини в новому оборонному бюджеті США (на суму $ 150 млрд) передбачено $ 2 млрд та $ 400 млн відповідно. Це підтверджує високу підтримку проєкту з боку Конгресу.
SLCM-N стане першим поверненням ядерної морської крилатої ракети у флот США з 1992 року, коли з озброєння було знято TLAM-N — ядерну версію ракети Tomahawk. Система TLAM-N мала дальність до 2 500 км і застосовувалася на кораблях і підводних човнах, однак була формально виведена з експлуатації адміністрацією Обами у 2013 році. Нова хвиля інтересу до подібної зброї почалася після перегляду ядерної доктрини у 2018 році за адміністрації Трампа.
Розгортання SLCM-N, за словами Вулфа, забезпечить президенту США гарантовану можливість завдати другого ядерного удару в умовах конфлікту, зміцнить стримування у регіонах з підвищеним ризиком і надасть союзникам впевненості в ядерних гарантіях США. Це також доповнить флот стратегічних підводних човнів нового покоління класу Columbia, які поступово замінюють старі Ohio-класу.