Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи попередили про унікальну космічну подію, що трапляється раз на 2 мільйони років
Вчені повідомили про рідкісну подію, яку можна спостерігати лише раз на мільйони років — у небі з’явилася комета C/2025 F2 (SWAN), яка вперше за 2,1 мільйона років наблизилася до Сонця. Проте замість очікуваного видовища зі шлейфом льоду й газу, науковці зафіксували ознаки того, що небесне тіло розпалося ще до досягнення перигелію.
За результатами спостережень, різке підвищення яскравості комети, а згодом її не менш стрімке згасання, вказують на ймовірний розпад ядра. Замість цільного об'єкта, вчені фіксують пилову хмару й уламки, які залишилися після руйнування. З усім тим, ці рештки ще можна побачити у нічному небі наприкінці квітня та на початку травня — перш ніж вони остаточно зникнуть.
Комету C/2025 F2 (SWAN) виявили на початку квітня, і вона одразу привернула увагу фахівців завдяки своїй унікальності. За попередніми розрахунками, її траєкторія вказує на походження з Хмари Оорта — далекої області Сонячної системи, де зберігаються мільйони крижаних об'єктів. Учені припускають, що це перший візит цього тіла до внутрішньої частини Сонячної системи з моменту його формування.
Найближче до Сонця комета мала підійти 1 травня, однак до того часу вона, ймовірно, вже розпалася під впливом тепла. Через свої невеликі розміри та швидке обертання, подібні об'єкти часто не витримують гравітаційного і теплового навантаження, що й сталося цього разу.
Хоча явище не виправдало очікувань щодо яскравого зоряного шоу, воно все ж стало важливою науковою подією. Подібні комети допомагають вивчати еволюцію Сонячної системи, її крайні регіони та фізичні процеси, які впливають на міжпланетні об'єкти при їх наближенні до Сонця.