Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи відкрили раніше невідомі шари атмосфери Землі після потужної сонячної бурі
Під час потужної геомагнітної бурі, що сталася у неділю 11 травня, науковці зафіксували незвичну активність у малодослідженому шарі атмосфери — так званих спорадичних E-шарах. Тонкі, насичені металами хмари іонізованих частинок несподівано активізувалися і почали поширюватися від полюсів до екватора, проливаючи нове світло на поведінку іоносфери під час сонячних бур.
Дослідження, проведене вченими з Університету Кюсю, показало, що після основної фази бурі в шарі атмосфери на висоті 90−120 км утворилися надщільні E-шари, що раніше вважалися мало вразливими до сонячної активності. Використовуючи дані з 37 наземних радарів (іоносондів) і супутникової системи COSMIC-2, команда створила одне з найдетальніших глобальних карт спорадичних E-шарів під час та після бурі.
Найбільш інтенсивна активність спостерігалася над Південно-Східною Азією, Австралією, Південним та Східним Тихим океаном. Перші хмари були зафіксовані на високих широтах біля полюсів, а згодом — на середніх і низьких широтах. Такий хід подій свідчить про наявність глобальних атмосферних хвиль, викликаних порушенням нейтрального вітру в іоносфері.
Вивчення поведінки спорадичних E-шарів може покращити прогнозування радіоперешкод у короткохвильових і ультракороткохвильових діапазонах під час сонячної активності. Дослідники планують перевірити свої висновки на даних з інших бур, щоб зрозуміти, наскільки ці явища є типовими та чи можливо їх завчасно передбачати.