Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Астрономи відкрили унікальну зірку з рекордним вмістом літію, що змінює традиційні уявлення про еволюцію космічних тіл
Наукпоп-медіа Phys.Org інформує: астрономи з Флоридського університету виявили зірку J0524−0336 з рекордно високим вмістом літію. Аномальна зоря знаходиться у гало Чумацького Шляху і має показник вмісту літію 5,62, що значно перевищує всі попередні рекорди космічних тіл. На сьогодні відомо близько 150 червоних гігантів з високим вмістом літію, але тільки близько 20 з них вважаються суперлітієвими зірками з показником вище 3,3.
Зірка J0524−0336, наближаючись до останніх етапів еволюції, стає нестабільною і значно більшою за інші зірки свого типу. Її маса становить приблизно 0,8 маси Сонця, але вона у 30 разів більша за Сонце. Вчені виявили, що у J0524−0336 у 100 тисяч разів більше літію, ніж у Сонця на сьогоднішньому етапі його еволюції, що важко пояснити чинними моделями.
Дослідники розглянули декілька можливих механізмів, які можуть пояснити високий вміст літію, включаючи поглинання планети та взаємодію з зіркою-компаньйоном. Проте ці теорії мають свої складнощі та обмеження. Інші теорії включають внутрішні процеси у зірці, які можуть сприяти виробництву літію за певних умов.
Ще однією версією є поява тимчасової літієвої оболонки, яка може свідчити про наразі невідомий етап розвитку червоних гігантів, що триває близько 20 тисяч років і називається літієвим спалахом. Вчені планують продовжити спостереження за зіркою, щоб краще зрозуміти механізми, які призводять до такого високого вмісту літію.
Нагадаємо — вчені з Університету Гаваїв дослідили вплив ультрафіолетового випромінювання від червоних карликів на планети, які можуть бути придатними для життя. Дослідження, проведене під керівництвом Вери Бергер, показало, що червоні карлики виробляють значно більше далекого ультрафіолетового випромінювання, ніж вважалося раніше. Це випромінювання може руйнувати атмосферу планет і перешкоджати формуванню життєво важливих молекул РНК.