Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи вперше зафіксували активні хімічні процеси на найбільшому супутнику Сатурна
Науковці вперше зафіксували утворення хмар у північній півкулі Титана — найбільшого супутника Сатурна — завдяки спільним спостереженням космічного телескопа James Webb і наземної обсерваторії Кека. Цей процес свідчить про активну атмосферну динаміку і надає вченим нову інформацію про кліматичні механізми на Титані, які в деяких аспектах нагадують земні.
Якщо на Землі атмосферні процеси пов’язані з водою, то на Титані аналогічну роль відіграє метан. Він випаровується з місцевих морів і озер, утворює хмари та повертається на поверхню у вигляді метанового дощу. Раніше хмари спостерігали лише в південній півкулі, однак тепер астрономи вперше виявили конвекцію — підняття теплого повітря — і в північній півкулі, де зосереджена більшість метанових водойм.
Окрім погодних спостережень, вчені також виявили метиловий радикал (CH₃) — органічну молекулу, яка має вільний електрон і є ключовим компонентом хімічних реакцій в атмосфері Титана. Це перший випадок, коли на супутнику зафіксовано не лише початкові сполуки й продукти реакцій, а й активні проміжні компоненти хімії. Відкриття може допомогти краще зрозуміти механізми виникнення органічних речовин у ранній історії Землі.
Титан залишається одним з найперспективніших об'єктів Сонячної системи для пошуку умов, придатних для життя. У 2028 році NASA планує запустити місію Dragonfly — ядерний дрон-вертоліт, який у 2034 році здійснить посадку на Титан і досліджуватиме його атмосферу та поверхню. Одне з головних завдань місії — пошук слідів органічного життя.
Складна атмосфера, геологічна активність і наявність рідин на поверхні роблять Титан унікальним об'єктом серед супутників планет, що зберігає потенціал для відкриттів, здатних змінити уявлення про життя у Всесвіті.