Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи висунули революційну гіпотезу про те, що у надрах Марса знаходиться вода
The Conversation інформує: науковці дійшли висновку, що втрачені океани Марса нікуди не зникли — вони досі існують під його поверхнею. За допомогою сейсмічних даних місії NASA InSight дослідники виявили, що на глибині від 5,4 до 8 кілометрів у марсіанській корі розташований шар високопористої породи, насиченої рідкою водою. Це відкриття ставить під сумнів давні уявлення про повне зникнення води з Червоної планети.
Раніше вважалося, що після втрати магнітного поля Марс втратив значну частину своєї атмосфери, а отже й поверхневу воду — через випаровування, замерзання в полярних шапках або зв’язування в мінералах. Проте ці механізми не пояснювали зникнення всієї води. За новими оцінками, її має бути достатньо, щоб покрити всю планету океаном глибиною від 700 до 900 метрів.
Дослідники припускають, що під час періоду інтенсивного метеоритного бомбардування на поверхні Марса утворилися тріщини, через які вода проникла вглиб. Там вона могла залишатися в рідкому стані завдяки вищим температурам під поверхнею. У 2021−2022 роках марсотрясіння та удари метеоритів дали змогу сейсмометра InSight зафіксувати хвилі, що проходили через цей шар, підтверджуючи наявність підземного водоносного середовища.
Розрахунки показали, що цей шар може містити об'єм води, еквівалентний океану глибиною до 780 метрів. Це в кілька разів перевищує обсяг льоду в Антарктиді на Землі. Однак дані наразі охоплюють лише обмежену ділянку планети — для повного картування потенційних підземних водних резервуарів потрібні нові місії з сейсмометрами.
У майбутньому бурові апарати або марсоходи зможуть дослідити ці зони, щоб вивчити хімічний склад води й перевірити наявність ознак життя. Водночас ці області потребуватимуть особливого захисту від можливого забруднення земними мікроорганізмами.