Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Астрономи виявили унікальний зоряний вибух, що відбувся поруч з Чумацьким шляхом
Дослідники задокументували рідкісну наднову 2023ufx — зоряний вибух із найнижчим вмістом металів, зафіксований у карликовій галактиці. Це відкриття допомагає відтворити умови раннього Всесвіту та зрозуміти процеси формування галактик.
Наднова 2023ufx утворилася внаслідок колапсу ядра червоного надгіганта на окраїні карликової галактики. І зоря, і її галактика мають надзвичайно низький вміст металів, тобто важчих за водень і гелій елементів.
Такі відкриття дозволяють науковцям моделювати, як перші зорі вплинули на формування галактик. У ранньому Всесвіті майже не було металів, тому спостереження таких об'єктів допомагає реконструювати еволюцію перших зоряних систем.
«Якщо ми хочемо зрозуміти, як виник Чумацький Шлях, потрібно вивчати, як перші вибухи зірок впливали на своє оточення», — зазначив дослідник Майкл Такер.
Зазначається, що карликові галактики, подібні до тієї, де виявили наднову, вважаються аналогами ранніх галактик, які існували у Всесвіті.
У великих і яскравих галактиках поблизу Чумацького Шляху за мільярди років накопичилося значно більше металів через вибухи зірок, що збагатили міжзоряне середовище.
Ця наднова мала період яскравості близько 20 днів, що суттєво відрізняється від тривалих вибухів у багатих на метали зірок, які сяють до 100 днів.
Також спостерігалося викидання великої кількості швидкорухомої речовини, що свідчить про швидке обертання зірки перед вибухом.
Науковці сподіваються, що це відкриття стане еталоном для майбутніх спостережень.
Потужні інструменти, такі як космічний телескоп Джеймса Вебба, дозволяють ефективніше знаходити об'єкти з низьким вмістом металів навіть поблизу Чумацького Шляху.