Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Найпотужніший у світі телескоп зафіксував аномальний космічний вибух, який не можуть пояснити вчені
Космічний телескоп «Габбл» надіслав знімок потужного міжгалактичного вибуху, який не можуть пояснити астрономи. Основні гіпотези науковців пов’язують такі події з руйнуванням зірок чорними дірами або ж злиттям нейтронних зірок. Феномен порушив новий дискурс щодо розуміння астрономічних явищ, пише Space.
«Габбл» став свідком незвичайного космічного вибуху, що створив яскравий спалах світла між двома галактиками, розташованими на відстані понад 3 млрд світлових років від Землі. Оптичний сплеск, що став одним із найпотужніших викидів синього світла у Всесвіті, тривав декілька днів і став новим прикладом рідкісного космічного явища — світлових швидких синіх оптичних переходів (LFBOT).
LFBOT є повною загадкою для вчених і характеризуються швидким розвитком, відсутністю ліній абсорбції і яскравим випромінюванням у сфері рентгенівських променів і радіохвиль. Позиція кожної лінії у спектрі світла залежить від енергії переходу, а ширина і висота лінії можуть дати інформацію про температуру, щільність та інші властивості речовини, що випромінюється. Висока оптична яскравість і швидке загасання роблять LFBOT рідкісним і загадковим класом астрофізичних явищ.
Перший відомий LFBOT був виявлений у 2018 році й отримав назву «Корова» (AT2018cow). Він перебував у спіральному рукаві галактики на відстані 200 млн світлових років і був у 100 разів яскравішим за звичайну наднову. Також LFBOT проявляв активність у радіохвилях, ультрафіолетовому та рентгенівському діапазонах.
Новий LFBOT, виявлений обсерваторією «Звіккі для дослідження перехідних явищ» (ZTF) у Паломарі, Каліфорнія, 10 квітня, який отримав назву «Щиголь» (AT2023fhn), став новою загадкою для астрономів. За даними телескопа Gemini South в Чилі, температура «Щиголя» становила 20 000 градусів за Цельсієм — тобто, вона була значно нижча, ніж у деяких масивних зірок і наднових.
Унікальність «Щигля» полягає у його розташуванні - у міжгалактичному просторі, приблизно за 50 000 світлових років від однієї великої спіральної галактики та за 15 000 світлових років від маленької галактики. Це кардинально змінює уявлення астрофізиків про можливу природу і без того рідкісного явища.
Наукова співробітниця Європейського космічного агентства (ESA) і провідна авторка нової роботи щодо нещодавно виявленого LFBOT Ешлі Краймс підкреслює: «Чим більше ми дізнаємося про LFBOT, тим більше вони нас дивують. Ми продемонстрували, що LFBOT можуть виникати на значній відстані від центру найближчої галактики, і місце розташування „Щигля“ не відповідає тому, чого ми очікуємо від будь-якого типу наднової».
Краймс та її команда зосередили увагу на двох можливих версіях події. Одна з них полягає у тому, що «Щиголь» — це спалах світла, спричинений розривом зірки чорною дірою середньої маси, що в 100 або кілька тисяч разів перевищує масу Сонця. Вважається, що чорні діри середньої маси знаходяться в ядрах деяких кульових зоряних скупчень, які ховаються на околицях галактик.
За іншою версією «Щиголь» міг бути кілоновою — результатом зіткнення двох нейтронних зірок (або нейтронної зірки та чорної діри). У майбутньому Краймс планує використовувати потужну оптику космічного телескопа «Джеймс Вебб» (JWST) для пошуку подібних скупчень у тому самому місці, де розташований «Щиголь».