Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Астрономи визначили справжній вік Місяця
Вчені встановили, що Місяць остаточно затвердів приблизно 4,43 мільярда років тому — це збігається з періодом, коли Земля почала ставати придатною для життя. Нові дані отримані завдяки аналізу місячних порід, зібраних під час місій Аполлон. Дослідники з Чиказького університету на чолі з Ніколя Дофа вивчили хімічний склад зразків і визначили, що наш супутник спочатку був розпеченою магматичною кулею, яка поступово охолоджувалася після зіткнення Землі з протопланетою Тейя, повідомляє Universe Today.
Коли протомісяць твердів, його магматичний океан поділився на шари. Майже 99% розплавленої речовини кристалізувалося, а залишок утворив унікальний мінеральний комплекс KREEP (калій, рідкісноземельні елементи, фосфор). Аналіз KREEP-регіонів показав, що вони сформувалися через 140 мільйонів років після народження Сонячної системи, що дає змогу уточнити вік Місяця.
Для визначення точного часу кристалізації місячної кори вчені дослідили співвідношення рідкісноземельного елемента лютецію та його похідного — гафнію. Виявилося, що процес охолодження Місяця збігся з періодом інтенсивного бомбардування його поверхні залишками протопланет. Це ще раз підтверджує теорію про катастрофічне походження нашого супутника.
Визначення віку Місяця допомагає краще зрозуміти історію Землі. Ймовірно, зіткнення з протопланетою Тейєю стало останнім глобальним катаклізмом перед стабілізацією планети та формуванням сприятливих умов для життя. Майбутні місії, зокрема Artemis, можуть ще глибше вивчити геологічну еволюцію Місяця і його вплив на Землю.