Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Астрономи зафіксували наслідки галактичного зоряного вибуху
У NASA повідомляють: за допомогою космічного телескопа імені Джеймса Вебба астрономи зафіксували детальний вигляд зірки, яка, вибухнувши у Чумацькому Шляху тисячі років тому, утворила осяяний залишок наднової - Кассіопею А. Нове зображення є найбільш наближеним знімком явища. Аналіз зображення може допомогти дослідникам краще зрозуміти процеси, які підживлюють схожі космічні вибухи.
Космічна обсерваторія також вперше зафіксувала таємничі особливості, яких не було видно на зображеннях залишків наднової, зроблених за допомогою телескопів Hubble, Chandra і Spitzer.
Нове зображення опублікувала перша леді США Джилл Байден. Вона представила перший в історії цифровий адвент-календар Білого дому. На ньому, зокрема, видно нову перспективу телескопа Вебба на Кассіопею А.
«Ми ніколи раніше не бачили такого вигляду на зірку, що вибухнула. Це найближчий погляд на наднову у нашій галактиці», — заявив астроном Ден Мілісавлевич, доцент кафедри фізики та астрономії в Університеті Пердью.
Дослідники космосу використали ближню інфрачервону камеру Вебба під назвою NIRCam, щоби побачити залишок наднової на інших довжинах хвиль світла, ніж ті, які використовувалися в попередніх спостереженнях. Зображення демонструє безпрецедентні деталі взаємодії між розширюваною оболонкою матеріалу, створеною надновою, коли вона зіштовхується з газом, який виділяє зірка перед вибухом.
Вивчення залишку Кассіопеї А дозволяє вченим реконструювати те, що сталося під час наднової та більше дізнатися про життєвий цикл зірок.
«Завдяки роздільній здатності NIRCam ми тепер можемо бачити, як вмируща зірка повністю розбилася під час вибуху, залишивши за собою нитки, схожі на крихітні шматки скла», — зазначив Мілісавлєвич.
Вчені уточнюють, що вихори газу та пилу — це все, що залишилося від зірки, яка стала надновою 10 тисяч років тому. Кассіопея, А розташована у сузір'ї Кассіопеї, на відстані 11 тисяч світлових років від Землі.
Світло від Кассіопеї А вперше досягло Землі приблизно 340 років тому. Як наймолодший відомий залишок наднової у нашій галактиці, феномен вивчали багато наземних і космічних телескопів.
Нагадаємо — вчені прогнозують, що один із найпотужніших космічних вибухів в історії Всесвіту станеться у 2024 році. В рукописах 1217 року науковці знайшли записи про вибух у космосі, який повинен повторитися у 2024 році. Зірка T Північної Корони або «палаюча зірка» — одна з небагатьох відомих нових повторних. Вона складається з червоного гіганта та білого карлика, що викачує газ зі свого масивного компаньйона. Приблизно раз на 80 років це призводить до «вибуху», що супроводжується збільшенням яскравості зірки. Зазначимо, що астрономи спостерігали такі спалахи двічі — у 1866 та 1946 роках.