Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці заявили про здатність відстежувати інопланетне життя
Астрономи Каліфорнійського університету налаштували космічний телескоп Джеймса Вебба (JWST) на пошук окису азоту (N2O) в атмосферах екзопланет системи TRAPPIST-1. Науковці вважають, що наявність газу може свідчити про життя поза межами Землі.
«Про кисень і метан як біосигнатури думали багато», — говорить провідний автор дослідження Едді Швітерман. — «Зазвичай дослідники ніколи серйозно не розглядали окис азоту, але ми вважаємо, що це може бути помилкою».
Вчені пояснюють: на Землі окис азоту є природним побічним продуктом життєдіяльності. Мікроорганізми беруть сполуки азоту і розщеплюють їх до нітратів, вивільняючи у процесі метаболічну енергію — наче рибки, які живуть в акваріумі. Однак за певних обставин існують особливі бактерії, які розщеплюють вже самі нітрати, утворюючи окис азоту. Науковці дійшли висновку, що надлишок N2O в атмосфері планет може бути сильною біосигнатурою, а телескоп Джеймса Вебба здатен виявити хвилі інфрачервого діапазону, які виробляються від надлишку газу.
Швітерман з командою порахував, скільки окису азоту є в атмосфері однієї з планет системи TRAPPIST-1, що знаходиться на відстані 39 світлових років від Землі. Вчені виявили, що кількість газу практично аналогічна тій, яка присутня на нашій планеті, і JWST здатен це виявити.
Крім того, планетні системи, такі як TRAPPIST-1, що обертаються навколо холодної зірки М-карлика, мають ряд переваг. М-карлики не випускають настільки потужної радіації, як Сонце. Таким чином молекули N2O не розщеплюються, а це може стати підтвердженням збереження життя на інших космічних об'єктах.
Астрономи наголошують: біосигнатури також можуть мати небіологічне походження, тому на 100% підтвердити існування життя JWST поки не може.
Окрім телескопа Джеймса Вебба, астрономи розробляють й інші, портативні гаджети, які будуть пристосовані до пошуку позаземного життя. Раніше ми розповідали про робота NASA, Exobiology Extant Life Surveyor (EELS). Його місія — дослідити Енцелад, один із 83 супутників Сатурна. Вчені вважають, що під льодом знаходиться рідкий океан, що стимулює дослідження можливості існування життя в ньому.