Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Астрономи зафіксували унікальне злиття квазара та окремої галактики
Дослідники з обсерваторії Стюарда в Аризоні виявили унікальну систему, яка складається з квазара J1133+1603 і пилової галактики J1133c, що утворює нові зірки. Об'єкти з'єднані мостом з іонізованого вуглецю ([C II]) — це свідчить про активну взаємодію та злиття, інформує Phys.
Вчені пояснили: квазари, або квазізоряні об'єкти (QSO), є активними ядрами галактик, живленими надмасивними чорними дірами. Вони є одними з найяскравіших об'єктів у Всесвіті та ключовими інструментами для астрофізичних і космологічних досліджень. Злиття з пиловими галактиками, що утворюють зірки, є рідкісними, але важливими для вивчення спільної еволюції галактик і квазарів.
Аналіз випромінювання C II виявив, що J1133c має світність 14,3 тредецильйона ерг/с, що майже в п’ять разів перевищує світність (здатність до світлового випромінювання — ред.) квазара. Це свідчить про інтенсивне зореутворення або потенційну активність ядра галактики (AGN). Швидкість зореутворення J1133c оцінюється приблизно у 1 000 сонячних мас на рік.
Дослідження показало, що компактна структура пилу та випромінювання C II у J1133c, ймовірно, є результатом процесу злиття. Спостереження підтверджують, що такі системи дають ключову інформацію про еволюцію галактик в епоху реіонізації.
Раніше астрономи виявили новий космічний феномен у ядрі галактики. Так, чорна діра зруйнувала зірку, створивши диск уламків, які тепер стикаються з іншим об'єктом — ймовірно, другою зіркою або меншою чорною дірою.