Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці зафіксували зіткнення двох чорних дір, що викинуло рекордну кількість енергії у космос
У далекій галактиці OJ 287, розташованій приблизно за 4 мільярди світлових років від Землі, астрономи вперше спостерігали аномальне світіння, викликане зіткненням двох чорних дір. Подія, що призвела до створення подвійного квазара, стала можливою завдяки тому, що одна з чорних дір пройшла через акреційний диск іншої, інформує Space.
Квазари — це надзвичайно активні ядра далеких галактик, де супермасивні чорні діри поглинають величезні кількості матерії, випускаючи при цьому потужні струмені частинок.
Спостереження було здійснене за допомогою супутника NASA TESS у листопаді 2021 року, коли було зафіксовано короткочасне збільшення яскравості OJ 287 на дві величини. Світіння тривало 12 годин і виділило стільки енергії, скільки 100 середніх галактик випромінюють за такий же час. Це явище підтвердило існування другої меншої чорної діри в системі, яка під час зіткнення створила свій власний струмінь частинок.
Дослідницькі спостереження також допомогли визначити масу чорних дір: основна чорна діра має масу 18,35 мільярда сонячних мас, а друга — 150 мільйонів сонячних мас. Відкриття важливе для розуміння процесів злиття чорних дір, що може призводити до утворення гравітаційних хвиль, які в майбутньому зможуть бути виявлені спеціальними детекторами.