Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Космічний телескоп JWST зафіксував аномально яскраве полярне сяйво на Юпітері
Космічний телескоп «Джеймс Вебб» (JWST) зафіксував на Юпітері надзвичайно яскраве полярне сяйво, яке в сотні разів перевищує інтенсивність аналогічного явища на Землі. Про це повідомив Інститут космічного телескопа (STScI), оприлюднивши нові знімки планети-гіганта, зроблені в ближньому інфрачервоному діапазоні.
Полярне сяйво на Юпітері виникає не лише через взаємодію сонячного вітру з магнітним полем планети, як на Землі. Велику роль у цьому процесі відіграють частинки, викинуті з вулканів на супутнику Іо. Вони потрапляють у магнітосферу Юпітера й активують механізм, що спричиняє сяйво. Завдяки цьому явище має набагато вищу яскравість, і його динаміка значно складніша.
Команда дослідників під керівництвом астронома Джонатана Ніколса з Університету Лестера очікувала поступової зміни інтенсивності світіння протягом кількох хвилин. Однак насправді спостерігалося стрімке «вибухове» сяйво, яке змінювалося буквально щосекунди. Це стало несподіванкою для науковців і свідчить про набагато активніші процеси в атмосфері Юпітера, ніж вважалося раніше.
Для отримання зображень використовувалась камера ближнього ІЧ-діапазону телескопа JWST разом з ультрафіолетовими сенсорами телескопа Hubble. Такий підхід дозволив поєднати детальну інфрачервону структуру з динамікою ультрафіолетового світіння, що створило унікальну картину цього космічного явища.
Раніше JWST також зафіксував полярне сяйво на Нептуні, проте дані з Юпітера є набагато яскравішими та складнішими за структурою. Нові результати розширюють уявлення про вплив магнітних полів і супутників на атмосферні процеси планет-гігантів, і дають змогу детальніше вивчати їхню динаміку в реальному часі.