Підписуйтеся на наш телеграм канал!

NASA інфікувала мікробами космічний апарат, який був відправлений на Марс
Нові дослідження виявили десятки невідомих раніше видів бактерій-екстремофілів у стерильному приміщенні NASA, де 18 років тому готували до запуску апарат Phoenix для місії на Марс. Вчені встановили, що деякі з цих мікроорганізмів можуть потенційно виживати в умовах відкритого космосу. Хоча ознак того, що сам апарат чи Марс були забруднені, не виявлено, відкриття викликає занепокоєння щодо ризиків біологічного забруднення у міжпланетних місіях.
Лабораторія, розташована в Космічному центрі Кеннеді у Флориді, — так звана «чиста кімната» — призначена для запобігання потраплянню земних мікробів на космічні апарати. Вона постійно фільтрується, прибирається, а персонал працює в герметичних костюмах. Попри це, вчені змогли ідентифікувати у зразках ДНК 26 нових видів бактерій, здатних витримувати екстремальні умови: радіацію, вакуум, високі або низькі температури.
За словами мікробіолога Александра Розаду з Університету науки й технологій ім. короля Абдалли (Саудівська Аравія), це дослідження дозволяє краще оцінити ризики ненавмисного перенесення земного життя на інші планети. Воно також важливе для майбутніх заходів з біобезпеки. Дослідники додають, що подібні екстремофіли можуть допомогти у створенні нових біотехнологій — зокрема в медицині, збереженні продуктів або створенні захисних біоматеріалів.
Ще один співавтор, Кастурі Венкатесваран із NASA, наголошує, що подальше вивчення таких організмів не лише розширить наше розуміння про життя в космосі, а й може стати ключем до нових відкриттів у біоінженерії та астробіології. Дослідження опубліковане в журналі Microbiome й підкреслює: навіть у контрольованих умовах стерильності мікробне життя здатне проникати та зберігатись, адаптуючись до найекстремальніших середовищ.