Підписуйтеся на наш телеграм канал!

NASA побудує гігантський радіотелескоп на зворотному боці Місяця
NASA планує побудувати велетенський радіотелескоп на зворотному боці Місяця — так званому «темному боці», щоб досліджувати космос і захистити астрономічні спостереження від впливу приватних супутникових мереж. Цей проєкт, відомий як Lunar Crater Radio Telescope (LCRT), може бути реалізований уже у 2030-х роках і обійдеться у понад 2 мільярди доларів.
Телескоп буде складатися з дротяної сітки, підвішеної у кратері діаметром близько 350 метрів. Всі будівельні роботи мають виконуватися роботами. Основна перевага такого розміщення — повний захист від радіоперешкод від супутників, сонячної активності та земної атмосфери. Саме через зростання кількості супутникових мегасузір'їв, які заважають радіоспостереженням, науковці шукають альтернативні місця для розміщення телескопів.
Крім захисту астрономічних досліджень, LCRT дозволить дослідити ультрадовгі радіохвилі, які неможливо вивчати з Землі через атмосферні перешкоди. Це допоможе зрозуміти «темні віки» Всесвіту — період після Великого вибуху, коли Всесвіт складався переважно з нейтрального водню та темної матерії.
Проект отримав фінансування від NASA для початкових етапів (перші два «фази»), а зараз команда готує заявку на фінансування третьої стадії. Якщо фінансування буде схвалено, будівництво може розпочатися вже у 2030-х роках. Однак його вартість у 2,6 мільярда доларів може стати серйозною перешкодою.
На додачу до LCRT, у 2024 році на Місяці вже працював невеликий радіотелескоп ROLSES-1, який вперше зібрав дані з поверхні Місяця, а цьогоріч планується новий прилад LuSEE Night на місії Blue Ghost II, що також вивчатиме радіосигнали у недосяжних для Землі діапазонах. Ці дослідження прокладають шлях до глобальних відкриттів у фізиці та космології.