Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Науковці довели, що чорні діри здатні викидати газ у космос зі швидкістю світла
Астрономи виявили, що надмасивні чорні діри можуть викидати потужні «кулеподібні» потоки газу зі швидкістю до третини швидкості світла. Це відкриття базується на спостереженнях за допомогою телескопа XRISM і свідчить, що ці космічні «монстри» викидають не плавні вітри, як раніше вважалося, а хаотичні, енергійні сплески. Вони мають величезний вплив на формування галактик, руйнуючи хмари газу та пилу і припиняючи народження нових зірок.
Команда дослідників зафіксувала п’ять окремих швидкісних компонентів у одному потоці, що свідчить про «рвану» структуру цих вихорів. Вони нагадують кулі, які з величезною швидкістю прорізають міжзоряний простір, створюючи ударні хвилі. Ці хаотичні викиди можуть зупиняти або сповільнювати зореутворення, а також руйнувати існуючі зоряні колиски.
Такі «кулеподібні» сплески, на думку дослідників, виникають лише у 10% фази активності чорної діри, але їхня сила та вплив — величезні. Крім того, фрагментована природа потоків допомагає пояснити, чому одні галактики втрачають здатність утворювати зорі швидше, ніж інші. У проміжках між викидами деякі газові хмари можуть виживати, дозволяючи обмежену активність зореутворення.
Телескоп XRISM, здатний виявляти тонкі відмінності у швидкості й складі газових потоків, став ключовим у цих спостереженнях. Завдяки йому вчені зможуть досліджувати, як температура та склад «куль» впливають на їхню поведінку й на розподіл енергії у галактиках.
Це дослідження відкриває нові горизонти у розумінні того, як надмасивні чорні діри формують долю своїх галактик, і змушує астрофізиків переглядати старі моделі галактичної еволюції.