Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці попередили про планетарну катастрофу, якщо чорна діра потрапить у Сонячну систему
Видання Live Science інформує: чорні діри — це надзвичайно масивні та щільні об'єкти, які поглинають матерію. Їхня гравітація настільки сильна, що навіть світло не може вирватися з їхнього полону. Але що станеться із Землею та Сонячною системою, якщо туди проникне чорна діра? Вчені розглядають різні сценарії, залежно від розмірів і розташування чорної діри.
За словами Каріни Фоггель зі Страсбурзького центру астрономічних даних, чорні діри самі по собі не є руйнівними об'єктами. Вони мають велику масу, але це не робить їх «космічними пилотягами», які можуть поглинути всю Сонячну систему. Основні наслідки для нашої планетарної системи будуть пов’язані з гравітаційним впливом чорної діри, який залежатиме від її маси.
Існують два основних типи чорних дір: чорні діри зоряної маси (в 10−100 разів більше за масу Сонця) та надмасивні чорні діри в центрах галактик (у мільйони та мільярди разів більше за масу Сонця). Також існують гіпотетичні первинні чорні діри, створені на початку існування Всесвіту. Навіть якщо така чорна діра з масою, подібною до маси Землі, потрапить до Сонячної системи, значного гравітаційного впливу вона не спричинить.
Однак чорна діра зоряної маси може стати катастрофою. Якщо вона пройде через віддалений регіон Сонячної системи, наприклад, через Хмару Оорта, це може дестабілізувати орбіти комет та астероїдів, направивши їх ближче до Землі. Якщо чорна діра опиниться на відстані 100 астрономічних одиниць від Сонця або трохи далі від орбіти Плутона, орбіти Плутона, Урана та Нептуна зміняться, але Земля не зазнає значних змін.
Якщо чорна діра пройде між орбітами Плутона і Урана, зовнішні планети можуть потрапити на орбіту навколо неї, а орбіта Землі зміниться, що призведе до змін сезонів, глобального льодовикового періоду або підвищення температури, викликаючи масові вимирання всього живого.
Чорна діра поруч із Сатурном може змусити Землю залишити зону чинного перебування зробивши її непридатною для життя. Якщо чорна діра буде ближче до Юпітера, Земля почне обертатися навколо неї. А якщо чорна діра опиниться між Марсом і Землею, наша планета закипить, усі океани випаруються, і вся життя зникне.
Хоча такі сценарії можливі, ймовірність їхньої реалізації надзвичайно низька. Чорних дір у космосі значно менше, ніж астероїдів, які мають більшу ймовірність завдати шкоди Землі. Тому, вважають науковці, людству не варто боятися, що чорна діра коли-небудь проникне в Сонячну систему.