Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці поставили під сумнів існування епохи людей на Землі
Нові дослідження, проведені міжнародною групою геологів, поставили під сумнів ідею про те, що на Землі вже настала нова геологічна епоха — антропоцен, тобто «епоха людини». Попри відчутний вплив людської діяльності на клімат, ландшафт і біосферу, офіційно визнано: антропоцен як окремий період у геологічній історії досі не зафіксований.
Вчені проаналізували різні відкладення на дні озер, океанів, а також зміни в льодовиках і ґрунтах по всій планеті. Виявилося, що хоча техногенні маркери — частки пластику, підвищений вміст важких металів, ізотопи від ядерних випробувань — справді чітко фіксуються у шарах останніх десятиліть, цих змін недостатньо для того, щоб визначити початок нової епохи за строгими критеріями Міжнародної стратиграфічної комісії.
Частина науковців наголошує: щоб оголосити нову епоху, зміни повинні бути глобальними, відбуватись на всіх континентах і мати відчутний вплив на осадові процеси, що залишаться у геологічному літописі на мільйони років. Дотепер такого ефекту не зафіксовано, хоча сліди людської діяльності й дійсно помітні у багатьох природних шарах.
На думку авторів дослідження, сучасний геологічний час варто все ще вважати частиною голоцену — епохи, що триває понад 11 тисяч років. Проте науковці не відкидають, що у майбутньому антропоцен може отримати офіційний статус, якщо людський вплив стане достатньо масштабним і довговічним, щоб чітко виділятись у геологічних записах Землі.

