Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці розкрили утворення рідкісних подвійних планет у космосі
Астрономи зробили значне відкриття, дослідивши походження загадкових подвійних планет, використовуючи космічний телескоп Вебб. Вчені виявили сотні таких планет, що вільно плавають космосом, не обертаючись навколо зірок.
Серед них були і подвійні планети-шахраї, що зустрічаються набагато рідше і відомі як JuMBO (Jupiter-Mass Binary Objects), чия маса в 0,7−13 разів перевищує масу Юпітера. Такі планети формуються аналогічно зіркам, через стиснення газових хмар під дією гравітації, або викидаються з планетних систем внаслідок впливу великого об'єкта, такого як інша зірка. Втім, механізм утворення подвійних планет до цього залишався загадкою.
Нове дослідження показало, що подвійні планети з великою ймовірністю формуються, якщо вони спочатку перебували близько одна до одної, або їхня маса була в чотири рази більшою за масу Юпітера. Проте, навіть у цих умовах, шанси на їх одночасне викидання з планетної системи виявилися надзвичайно малими — менш як 1%.
Відкриття дає змогу краще зрозуміти процеси формування планетних систем і динаміку планет-шахраїв. Зокрема, воно підтверджує теорію, що самотні вільно плаваючі планети частіше викидаються зі своїх рідних систем, ніж їх подвійні аналоги, які утворюються з газових хмар.
Нагадаємо — астрономи заявили, що практично впевнені у тому, що Місяць з’явився внаслідок зіткнення з ранньою Землею планетарного тіла під назвою Тейя, яке було розміром з Марс. Зіткнення призвело до появи величезної кількості уламків, які об'єдналися і після того, як вони охололи, виник природний супутник Землі в тому вигляді, в якому ми його знаємо.