Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці створили штучний інтелект, який здатний розпізнавати гендерні кліше у фільмах
Дослідники Університету Південної Каліфорнії створили алгоритм штучного інтелекту, який фіксує гендерні стереотипи, притаманні чоловікам та жінкам, у кінострічках. Для визначення дій персонажів програма проаналізувала сценарії до фільмів. Загалом вчені зібрали 1,2 мільйона описів сцен з 912 кінострічок, які вийшли на екрани з 1909 по 2013 рік. Усього алгоритм ідентифікував 50 000 унікальних дій, які були притаманні 20 000 персонажам. Дослідження опубліковане у відкритому журналі PLOS ONE у США.
Вчені зазначають: фільми, телешоу та інші засоби масової інформації постійно зображають класичні гендерні стереотипи, і деякі з яких можуть бути шкідливими для суспільства, оскільки вони сприймаються як норма. Щоби поглибити розуміння цієї проблеми, дослідники використовували спеціальні обчислювальні системи для точного аналізу різноманітних діалогів, та емоційної поведінки персонажів.
Далі дослідники провели статистичний аналіз, щоб перевірити, чи існують відмінності між типами дій, які виконують персонажі різної статі. Тест виявив ряд відмінностей, які відображають відомі гендерні стереотипи. Наприклад, вчені виявили, що персонажі жіночої статі, як правило, менш вольові, ніж персонажі чоловічої статі. У фільмах жінки частіше проявляють лояльність, маніпулюють. Чоловічі персонажі рідше «ридають» або «плачуть». Проте, найпоширенішим стереотипом виявилася надмірна сексуалізація жіночого тіла та акцентування на цьому.
Хоча модель штучного інтелекту, яку використовували дослідники, обмежена можливостями повністю вловлювати нюанси соціального контексту, результати експерименту узгоджуються з попередніми дослідженнями гендерних стереотипів. Науковці вважають, що можуть допомогти підвищити обізнаність суспільства про те, наскільки шкідливі кліше можуть впливати на переконання та дії людей у реальному житті. У майбутньому вчені планують вдосконалити свій алгоритм та застосовувати його у дослідженнях взаємозв'язку між статтю, віком, расою та поведінкою певних груп людей.
Нещодавно ми розповідали про штучний інтелект, який опинився у центрі скандалу, бо «навчився» роздягати жінок без їхньої згоди. Додаток Lensa використовує алгоритми ШІ для автоматичного редагування фото та використанні персональних світлин без згоди власників. Як і в інших додатках для редагування фото, користувачі можуть завантажувати будь-чиї фотографії та редагувати їх як завгодно. Часто додаток створює жіночі зображення оголеними та в позах із сексуальним підтекстом.