Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці винайшли революційну технологію для телескопів, що дозволить фіксувати невидимі космічні явища
Вчені з Шанхайського університету науки та технологій та Китайської академії наук створили нове тонке ультрачорне плівкове покриття для космічних телескопів, яке дасть змогу побачити ще більше зірок, ніж фіксують найпотужніші прилади. Про це пише Space.
За словами науковців, наявні чорні покриття, вертикально орієнтовані вуглецеві нанотрубки або чорний кремній, мають свої обмеження, адже вони досить крихкі. Також іноді складно наносити покриття всередині трубки або на інші складні конструкції.
Для розв’язання цих проблем науковці використали атомно-шарове осадження — технологію виробництва, яка відбувається у вакуумній камері, де ціль піддається впливу певних типів газу. Ультрачорне покриття створюється за допомогою шарів, що чергуються, — легованого алюмінієм карбіду титану і нітриду кремнію, які разом діють як бар'єр практично для всього світла.
За словами дослідників, однією з великих переваг атомно-шарового осадження є його «ідеальна здатність покриття, а тому можна отримати рівномірне покриття плівки на дуже складних поверхнях». Легований алюмінієм карбід титану діє як поглинальний шар, а нітрид кремнію використовується для створення антивідбивної структури. Як результат — майже все падуче світло вловлюється багатошаровою плівкою, забезпечуючи ефективне поглинання світла.
Як показали тести, в середньому поглинається 99,3% довжин хвиль світла у широкому діапазоні електромагнітного спектра. Вчені сподіваються, що це покриття значно поліпшить космічні телескопи й оптичне обладнання наступного покоління і дасть змогу їм працювати ще краще, ніж раніше, навіть у найсуворіших умовах космосу.