Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці виявили у космосі зірку з унікальними властивостями, віком 22 мільйони років
Астрономи виявили нову класичну змінну зірку цефеїду. OGLE-GD-CEP-1884 відрізняється найтривалішим відомим періодом пульсацій серед подібних змінних у Чумацькому Шляху. Результати дослідження опубліковані на сервері препринтів arXiv.
Змінні цефеїди — це яскраві жовті зірки, їхня яскравість змінюється через регулярні зоряні пульсації. Оскільки періоди їх змін тісно пов’язані зі світністю, астрономи використовують їх для вимірювання міжзоряних і міжгалактичних відстаней.
Класичні цефеїди, також відомі як цефеїди популяції I, характеризуються регулярними періодами пульсацій, які можуть тривати від кількох днів до місяців.
Нову цефеїду знайшли за допомогою телескопа в обсерваторії Лас Кампанас, Чилі, в рамках експерименту з гравітаційного мікролінзування (OGLE). Згідно з дослідженням, період пульсацій OGLE-GD-CEP-1884 становить близько 78,14 дня — він найтриваліший з відомих.
Радіальна швидкість OGLE-GD-CEP-1884 становить 72,3 км/с, а вік оцінюється приблизно у 22 млн років. Ці параметри роблять OGLE-GD-CEP-1884 найяскравішою і наймолодшою галактичною цефеїдою.
Нагадаємо — у лютому полярна зірка, відома своєю яскравістю та важливістю для навігації, нещодавно здивувала астрономів. Її поведінка змінилася, що стало приводом для нового дослідження. Ця зірка є частиною двійкової системи, що складається з жовтого гіганта та меншого жовтого карлика. Вона відома як класична змінна цефеїда, тип зірок, що пульсують, змінюючи свою яскравість.