Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці зафіксували аномальні космічні спалахи у чорній дірі, що у 4,5 рази важча за Сонце
Астрономи з Університету штату Мічиган (США) виявили аномальні спалахи та відлуння від надмасивної чорної діри у центрі Чумацького Шляху, відомої як Стрілець A* (Sgr A*). «Космічні феєрверки», вважають науковці, можуть допомогт краще зрозуміти космічне явище, навколо якого обертається наша галактика, пише Space.
Команда дослідників зробила це відкриття, переглядаючи багаторічні дані з телескопа NASA Nuclear Spectroscopic Telescope Array (NuSTAR). Вони виявили дев’ять великих спалахів, що виходять від Sgr A*, які раніше не були помічені астрономами. Ці сигнали дозволяють вивчати навколишнє середовище чорної діри за допомогою світла, яке вона випромінює.
Вчені пояснили: надмасивні чорні діри, такі як Sgr A*, існують в центрах великих галактик. Вони мають масу, еквівалентну мільйонам або навіть мільярдам сонць, і оточені зовнішнім кордоном, який називається горизонтом подій. Цей горизонт позначає точку, де гравітаційний вплив чорної діри стає настільки інтенсивним, що навіть світло не може вирватися.
Деякі з цих космічних титанів оточені великою кількістю речовини, яку вони поглинають, інші ж знищують зірки, що підходять занадто близько. В обох випадках речовина навколо чорної діри утворює акреційний диск, який світиться завдяки турбулентності та тертю, створюваним інтенсивними припливними силами чорної діри.
Чорні діри, подібні до Sgr A*, також можуть викидати заряджені частинки у вигляді струменів, що рухаються майже зі швидкістю світла. Такі чорні діри знаходяться у регіонах, які називаються активними ядрами галактик (AGN). Вони живлять квазари, які можуть перевищувати за яскравістю всі зірки у своїх галактиках.
Sgr A*, з масою, еквівалентною приблизно 4,5 мільйона сонць, є однією з тих тихих чорних дір, яка поглинає дуже мало матерії. А проте, коли вона все-таки отримує трохи речовини, це супроводжується слабким рентгенівським спалахом. Команда дослідників виявила дев’ять таких спалахів за 10 років даних телескопа NuSTAR.
Одним з важливих відкриттів було виявлення відлуння рентгенівських променів від гігантської молекулярної хмари поблизу Sgr A*, відомої як «Міст». Аналізуючи ці відлуння, вчені можуть реконструювати недавню космічну історію надмасивної чорної діри Чумацького Шляху, доводячи, що близько 200 років тому Sgr A* була у 100 000 разів яскравішою у рентгенівських променях, ніж сьогодні.