Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені висунули радикальну гіпотезу, яка спростовує чинні уявлення про чорну діру у центрі Чумацького Шляху
Японські астрономи з Національної астрономічної обсерваторії (NAOJ) заявили, що відоме зображення надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху може бути неточним. Це зображення, представлене у травні 2022 року проектом Event Horizon Telescope (EHT), показало центральну чорну діру Чумацького Шляху — Стрілець A* — як темну пляму, оточену кільцем світла. Проте нова група дослідників стверджує, що акреційний диск чорної діри, ймовірно, має подовжену форму, а не круглу, як було відомо раніше, пише Gizmodo.
Команда дослідників NAOJ спиралася на ті ж дані EHT, зібрані у 2017 році, однак провела аналіз іншим методом. Вчені припустили, що попереднє зображення могло бути частково спотвореним артефактами обробки. Вони опублікували свої висновки у журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, вказуючи, що акреційний диск більше схожий на еліпс, а не на кільце.
Проєкт EHT — це глобальна мережа радіотелескопів, яка збирає дані про чорні діри, включно з об'єктом М87, перше зображення якого було отримано у 2019 році. В обох випадках чорні діри, які не випускають світла, показані за їхнім силуетом на тлі акреційного диска. На думку науковця Міоші Макото, частина зображення Стрільця A*, отриманого EHT, могла бути лише обробним артефактом, а не дійсною структурою.
У серпні EHT представив метод, що підвищує роздільну здатність телескопів і дозволить отримати чіткіші зображення чорних дір у майбутньому, які можуть підтвердити або спростувати нову теорію про форму Стрільця A*. Ба більше, у перспективі розглядається місія Event Horizon Explorer, вартістю 300 мільйонів доларів, що могла б дозволити отримати детальні зображення фотонних кілець чорних дір з космосу.
Нагадаємо — нещодавно астрофізики виявили масивну чорну діру в галактиці Чумацький Шлях, поруч із вже відомою чорною дірою Стрілець А*. Вона належить до класу чорних дір проміжної маси, які є перехідною ланкою між чорними дірами зоряної маси та надмасивними чорними дірами.