Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці зафіксували найстарішу чорну діру у Всесвіті
Видання The Guardian інформує: на сервері препринтів arXiv опубліковані результати свіжого дослідження галактики GN-z11, яка зародилася через 440 млн років після Великого вибуху. У її центрі виявлено найстарішу з коли-небудь спостережуваних чорних дір.
За допомогою космічного телескопа Вебб астрономи зафіксували величезну чорну діру, маса якої приблизно в 1 млн разів більша за масу Сонця. Космічне явище у центрі однієї з найперших галактик занадто велике для найбільш ранніх чорних дір, тож вчені знову намагаються зрозуміти, яким чином такий об'єкт у такий ранній період історії Всесвіту міг вирости до такого розміру.
Чорні діри можуть у десятки разів перевищувати масу Сонця, а можуть бути більшими за цим параметром й у мільярди разів. Найбільшими є надмасивні чорні діри, які знаходяться у центрі більшості галактик.
За словами науковців, достеменно не відомо, як з’явилися перші чорні діри, і нове відкриття лише поглиблює цю таємницю. Теорія про те, що чорні діри протягом останніх 13 млрд років зростали поступово і набирали масу шляхом поглинання навколишньої матерії й злиття з іншими чорними дірами, не повністю пояснює гігантські розміри чорних дір у центрах галактик. Астрономи вважають, що можливо, деякі чорні діри росли у ранньому Всесвіті набагато швидше.
Є кілька пояснень тому, що сталося насправді:
- найбільш ранні чорні діри могли з’явитися не внаслідок смерті перших зірок, а за допомогою стиснення під дією гравітації величезних хмар газу;
- ці чорні діри могли з’явитися в результаті дуже швидких злиттів крихітних чорних дір, що з’явилися звичайним способом;
- можливо, існували первинні чорні діри, які з’явилися через декілька секунд після Великого вибуху.
А проте, вважається, що спочатку з’явилися зірки та галактики, а вже потім всередині них почали рости чорні діри. Тож загадку появи цих об'єктів і процесу та їхнього стрімкого зростання в ранньому Всесвіті ще належить розкрити.