Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Науковці здійснили революційне відкриття аномальної зоряної структури, що оточнує Сонячну систему
Міжнародна команда астрономів здійснила прорив у вивченні космічного простору, створивши детальну тривимірну мапу загадкової газової структури, що оточує Сонячну систему. Дослідження проводилося за допомогою даних, отриманих під час огляду неба телескопом eROSITA All-Sky Survey, інформує Space.
Об'єкт дослідження, відомий як Місцева гаряча бульбашка (Local Hot Bubble, LHB), являє собою унікальне космічне утворення з неоднорідною температурною структурою. Науковці виявили в=у ній як гарячі, так і холодні області, формування яких, найімовірніше, спричинене вибухами надмасивних зірок. Саме ці спалахи супернових могли призвести до розширення газу низької щільності та підвищення температури всередині бульбашки.
Особливо цікавою знахідкою стало відкриття «міжзоряного тунелю», спрямованого до сузір'я Центавра. Дослідники припускають, що цей тунель може бути з'єднувальною ланкою між LHB та сусідньою надбульбашкою. Його формування пов’язують з впливом потужних зоряних вітрів та вибухів молодих зірок, які «проклали» собі шлях крізь щільніші ділянки міжзоряного середовища.
Цікаво, що сама концепція Місцевої гарячої бульбашки була запропонована ще півстоліття тому. Вона виникла як спроба пояснити походження фонового випромінювання рентгенівських фотонів низької енергії, які мають обмежену здатність до поширення у міжзоряному просторі.
Ключову роль у новому дослідженні відіграв телескоп eROSITA, розташований на відстані 1,5 мільйона кілометрів від Землі. Його унікальне положення забезпечує максимально чисті спостереження рентгенівського випромінювання з мінімальними перешкодами.
Завдяки даним eROSITA вчені встановили, що газ у межах бульбашки переважно поширюється вздовж полюсів галактичної площини, що підтверджує попередні спостереження про менший опір у цьому напрямку. Ба більше, виявлений тунель у напрямку Центавра, ймовірно, є частиною складної мережі міжзоряних каналів, що формуються внаслідок зоряного «зворотного зв’язку».
Сенсаційне дослідження відкриває нові горизонти у розумінні структури та еволюції найближчого до нас космічного простору, а також механізмів формування подібних газових утворень у Всесвіті.