Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Названо країну, де штучний інтелект навчають ув’язнені
Високий рівень життя та непогана соціальна допомога у Фінляндії змусили фінський стартап Metroc шукати трудові резерви для роботи зі штучним інтелектом у місцевих в’язницях.
Як з’ясували журналісти видання Wired, компанії з усього світу наймають мільйони «клікерів» для роботи з системами штучного інтелекту та навчання мовних моделей. Як правило, ці працівники живуть на півдні планети, де нижчий рівень життя, і заробітна плата. OpenAI, наприклад, використовує аутсорсингову компанію, яка наймає «фахівців з кліків» у Кенії, Уганді та Індії. Це зручно для американських компаній та тих, хто займається розробкою продуктів англійською мовою. Але фінською розмовляють лише 5.5 млн осіб і майже всі вони живуть у Фінляндії.
Розв’язання цієї проблеми запропонував фінський стартап Metroc, який розробляє пошукову систему для будівельних компаній. Metroc необхідні засоби розмітки даних, які допоможуть її великій мовній моделі розуміти підказки з новин і муніципальних документів про майбутні будівельні проекти. ШІ повинен вміти відрізняти проект, який вже найняв співробітників, від проектів, які все ще шукають фахівців та підрядників.
Спочатку Metroc намагався шукати працівників на низькооплачуваних клікворк-платформах, таких як Mechanical Turk від Amazon. Але на них працює мало фіномовних працівників. Тоді засновник та гендиректор Metroc Юссі Вірнала вирішив приєднати до роботи ув’язнених. Стартап отримує дешеву фіномовну робочу силу, а тюремна система таким чином готує ув’язнених до цифрового світу. За словами спеціалістів Wired, використання ув’язнених для навчання ШІ створює «непрості паралелі» з низькооплачуваною працею та експлуатацією, які досі виявляють у сфері технологій.
Наразі у Фінляндії три в’язниці надають ув’язненим можливість навчати штучний інтелект. У кожній установі встановлено по 3 ноутбуки, а робоча зміна не перевищує трьох годин на день. Оплата для кожного ув’язненого погодинна — 1.54 євро (на інших тюремних роботах ув’язненим платять по 6 євро за шестигодинну зміну). На екрані ноутбука з’являються короткі фрагменти текстів, що стосуються нерухомості та будівництва, ув’язнений має давати короткі відповіді «так» чи «ні» на питання, пов’язані з цими текстами.
Нагадаємо — наприкінці вересня стало відомо, що сотні тисяч жителів азійського регіону потрапили в рабство до злочинних угрупувань, які змушують їх займатися криптовалютним шахрайством. Урядам країн Південно-Східної Азії порадили вжити заходів щодо забезпечення прав людини у відповідь на зростаючі масштаби работоргівлі, пов’язаної з інтернет-шахрайством. Мало того, криптовалютним біржам необхідно співпрацювати з банками в галузі міжнародних прав людини, щоб завадити злочинцям незаконно конвертувати криптовалюту у фіат.