Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Несподіване відкриття вчених про ранні галактики ставить під сумнів теорію походження Всесвіту
Астрономи з Кембридзького університету оголосили — аналіз даних, отриманих космічним телескопом ім. Джеймса Вебба, вказує на те, що в одній із найперших галактик було виявлено напрочуд великий вміст важких хімічних елементів. При цьому у найперших зірках було виявлено вуглець, який взагалі не повинен знаходитися у галактиці, що народилася всього через 350 млн років після Великого вибуху. Про наукове відкриття пише ScienceAlert.
Автори нового дослідження пояснюють: перші зірки належать до зоряного населення III, тобто першого покоління зірок у Всесвіті, які досі окремо ще ніколи не бачили астрономи. Це були величезні, дуже яскраві та дуже гарячі зорі, які існували недовго і вибухали надновими.
Науковці розповідають: аналіз світла дуже далекої галактики показує наявність напрочуд великої кількості вуглецю у її складі. Тобто зірки в цій галактиці можуть містити хімічний елемент, якого тут взагалі не повинно бути. Це суперечить теорії про те, що зірки з населення III практично не мали металів у своєму складі.
Вчені роблять припущення, що могли існувати й ще більш давні зірки, які й були справжнім першим поколінням зірок. Після вибуху вони наповнили космос важчими металами, створеними в їхніх надрах — таким чином вуглець увійшов до складу зірок населення III. У цьому випадку це відкриття змінює уявлення про еволюцію раннього Всесвіту.
З іншого боку, телескоп Вебба міг побачити світло не звичайних стародавніх зірок, що показало високу металічність галактики, а інших об'єктів. Наприклад, у центрі галактики може існувати надмасивна чорна діра, яка під час бурхливого поглинання матерії створює яскраве активне галактичне ядро. Дослідники припускають, що, можливо, світловий сигнал прийшов із цього ядра. Тобто висока металічність галактики може бути пов’язана з активністю чорної діри.
Ще одним джерелом вуглецю в галактиці можуть бути зірки, що належать до асимптотичної гілки гігантів. Це остання стадія життя деяких зірок, під час якої також може виділятися вуглець. ОДнак, щоб звичайні зірки досягли цієї стадії, їм потрібно було прожити значно довше, ніж жили найперші зірки.
Наукове відкриття наявності великої кількості металів у дуже ранній галактиці має найважливіше значення для розуміння еволюції раннього Всесвіту. А проте, вчені поки точно не можуть сказати, звідки в цій галактиці взялося так багато вуглецю. Наразі вони розглядають версію про те, що давніші зірки виробили цей вуглець, а вже потім він потрапив до складу зірок населення III. Однак, наголошують дослідники, поки що це лише гіпотеза.