Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Пентагон успішно випробував гіперзвуковий безпілотник Stratolaunch
США вперше за понад півстоліття повернулися до випробувань багаторазових гіперзвукових літальних апаратів. У грудні 2024-го та березні 2025 року безпілотний дрон Talon-A2, розроблений компанією Stratolaunch, двічі перевищив швидкість Mach 5 — межу гіперзвукового режиму польоту. Це стало першими подібними випробуваннями після завершення програми X-15 у 1968 році.
Літак Talon-A2 був запущений із борту літака-носія Roc — найбільшого у світі за розмахом крил (117 метрів). Випробування проходили над Тихим океаном, а приземлення здійснювалося на базі Космічних сил США Ванденберг у Каліфорнії. Програма підтримується Пентагоном у межах ініціативи MACH-TB, що передбачає прискорення розробки гіперзвукових систем через використання приватних випробувальних платформ. Контракт на її реалізацію виконує компанія Leidos.
Talon-A2 оснащений багаторазовим рідинним ракетним двигуном Hadley, розробленим компанією Ursa Major. Двигун працює на рідкому кисні та гасі і призначений для малих ракет-носіїв і гіперзвукових платформ. Завдяки можливості повторного використання Talon-A2 забезпечує зниження вартості тестів та швидке повернення до польотів.
Після фінансових труднощів, викликаних смертю засновника Пола Аллена у 2018 році, компанія Stratolaunch змінила вектор розвитку. Спершу орієнтована на запуск орбітальних ракет з повітря, вона була придбана Cerberus Capital Management і переорієнтована на гіперзвукові технології. Це збіглося з підвищеним попитом з боку Міноборони США на подібні рішення.
Гіперзвукова зброя є одним із пріоритетів Пентагону на тлі зростаючих загроз з боку Китаю та Росії. Такі системи здатні маневрувати під час польоту і долати традиційні засоби ПРО, що змушує США прискорити створення власних платформ і розгортання нових оборонних структур, зокрема багаторівневої системи «Золота куполоподібна мережа». Talon-A2 має стати ключовим елементом у цій стратегії.