Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Російські розробники інтегрували ШІ-чипи NVIDIA та камери Sony у бойові дрони
Підприємство держави-терористки російської федерації «Альбатрос», яке виробляє БПЛ «Альбатрос-М5», продовжує використовувати іноземні запчастини, а також співпрацює зі світовим гігантом у галузі прискорених обчислень NVIDIA. При цьому БПЛА «Альбатрос-М5» застосовуються російськими окупантами у війні проти України. Про це пише міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm із посиланням на дані, здобуті хакерами команди «Кібер Спротив».
Попри санкції, що наступили за анексією Криму і вторгненням росіян на Донбас, із 2018 до 2021 року підприємство наростило виробництво БПЛА «Альбатрос-М5» із 5 до 30 одиниць на рік, позиціонуючи апарат як цивільний дрон. За цей час виробник також зібрав клієнтську базу щонайменше із 60 російських компаній.
Українські фактчекери вказали на те, що «Альбатрос» публічно не заявляв про свою причетність до війни в Україні, проте в компанії регулярно оновлюють свою військову презентацію про дрони «Альбатрос-М5». Судячи з презентації, у 2022−2023 роках російські військові випробували «Альбатрос-М5» на фронті. Дрони використовувалися російськими прикордонниками, федеральною службою безпеки рф, силами спеціальних операцій рф і росгвардією.
В інших презентаціях «Альбатроса» показано, як «Альбатрос-М5» коригує артилерію для ураження української гаубиці М-777. Здійснювати аерофотознімання та коригувати артилерію «Альбатросу» допомагають камери виробництва Sony — Sony A6000 і Sony RX1R2 для фотографування, а Sony FCB-EH6500 і Sony FCB-EV7500 для відеозапису. На базі цих пристроїв «Альбатрос» виробляє гіростабілізовані підвіси на БПЛА, які можна купити на сайті компанії.
Крім того, компанія співпрацювала з «Лабораторією Касперського» для розробки системи протидронової безпеки. Судячи зі звітів, наприкінці 2021 року антидронові розробки було продано в Німеччину, Грецію та Швейцарію. Росіяни також намагалися експортувати свої дрони в Єгипет, Індію, Ірак та Іракський Курдистан, ОАЕ, Сирію, Танзанію і М’янму. З листувань «Альбатроса» з Міноборони М’янми випливає, що «Альбатрос-М5» розглядався як військовий БПЛА ще задовго до вторгнення в Україну.
«Вважаємо, що нема потреби пояснювати, що наша продукція належить до товарів подвійного призначення (військового і цивільного), але наша співпраця зі збройними силами не підлягає розголошенню», — йдеться в чернетці одного з листів компанії.
За даними хакерів, компанія також використовувала сервоприводи Savox (Швеція-Китай), двигуни та регулятори двигуна Scorpion (США-Китай), радіоканали RFDesign (Австралія) і лопаті повітряних гвинтів виробництва Aeronaut (Німеччина). Інші компоненти БПЛА також були зроблені в Малайзії, Китаї, Кореї, Сінгапурі, Австралії, Швеції та Швейцарії.
Як зазначають автори матеріалу, спочатку «Альбатрос» використовував сировину російського та німецького виробництва, проте на початку 2022 року повністю перейшов виключно на російську. При цьому все ще використовувався наповнювач сендвічного карбону, зроблений у ФРН.
Хакери також надали кілька доказів причетності «Альбатроса» до війни в Україні. Так, із внутрішньої документації компанії випливає, що директор Олексій Флоров і головний інженер Костянтин Спиридонов у листопаді 2022 року відвідували Іран. Автори статті вважають, що ця поїздка була пов’язана з локалізацією виробництва БПЛА Shahed у рф.
Нагадаємо — українські хакери команди «Кібер Спротив» спільно з міжнародною розвідувальною спільнотою InformNapalm здобули понад 100 Гб інформації та закритих даних російського товариства з обмеженою відповідальністю «Альбатрос». Ці дані включають тисячі сторінок внутрішньої документації, технічні дані та креслення різних типів БпЛА «Альбатрос», а також документи, що стосуються виробництва дронів-камікадзе Shahed 136, також відомих як «Герань-2».