Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Школяр розробив технологію пошуку ракових клітин
Учень 12 класу канадського коледжу Ааріан Харшіт отримав срібну медаль на Канадському науковому ярмарку за розробку технології, яка використовує світло для розрізнення ракових та здорових тканин.
Винахід Хашріта під назвою LightIR може назавжди змінити методи лікування раку. Детальніше про розробку з винахідником поспілкувались журналісти Sudbury. «Хірургія є одним із провідних методів лікування раку, але значна частина цих процедур безуспішна, тому що хірурги залишають після себе мікроскопічні сліди ракових клітин, які можуть переродитися в нові пухлини, і тому їх доводиться повторно оперувати», — розповів Харшіт.
Оскільки такий стан справ юного розробника не влаштовував, він вирішив вигадати власну технологію. «Для підтримки свого аномального зростання пухлини виробляють цілу низку молекул на рівні, що помітно відрізняється від рівня нормальної тканини. Оскільки різні молекули по-різному реагують на світло і взаємодіють з ним, ракова і здорова тканини матимуть унікальні оптичні властивості. Саме ці відмінності і використовує LightIR», — пояснив винахідник.
Створення LightIR не було складним для підлітка, оскільки він уже проводив подібні експерименти у минулому. «Мені завжди подобалося щось будувати, водночас, мене дуже захоплює біологія раку. Ще у 2019 році я натрапив на статтю, в якій розповідалося про масштаби хірургії раку та про те, як багато цих процедур виявляються безуспішними».
У той же час Ааріан Харшіт експериментував із технікою під назвою vis-NIR-спектроскопія, яка дозволяє вченим зрозуміти хімічний вміст невідомих речовин, просто опромінюючи їх світлом. «Інтерес до обох цих областей одночасно став поштовхом до створення цього проекту», — підсумував підліток. Харшіт планує вдосконалити свою розробку, щоб у найближчому майбутньому рятувати людські життя.