Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Штучний інтелект розшифрував клинописні таблиці віком 5000 років
Видання The Daily Mail пише: підраховано, що 90% клинописних текстів досі залишаються неперекладеними. У своєму проривному відкритті команда німецьких дослідників розробила новий метод із застосуванням штучного інтелекту для розшифрування та розуміння стародавніх рукописів.
Науковці зазначають: шумерською мовою люди розмовляли приблизно 5 000 років тому, і з часом її витіснила аккадська, однак обидві мови використовували у письмовій формі до початку християнської ери в Месопотамії (територія сучасного Іраку і частини сучасних Ірану, Кувейту, Сирії та Туреччини).
Дослідники навчали ШІ, використовуючи 3D-моделі приблизно 2 000 табличок, сканували їхній текст і транскрибували його. Примітно, що розшифровувати такі тексти непросто, адже окрема табличка або фрагмент тексту може не мати сенсу без контексту. Тож ШІ-програма, розроблена дослідниками, покликана заповнити ці прогалини, зробивши роботу перекладачів ефективнішою.
«Досі було важко отримати доступ до вмісту багатьох клинописних табличок одночасно — потрібно було точно знати, що саме ви шукаєте і де», — розповів старший автор дослідження Губерт Мара, доцент Університету Мартіна Лютера в Галле-Віттенбурзі, що у Німеччині.
Команда використовувала відкриту колекцію 3D-сканів, що містить шумерські клинописні таблички. Вони дають уявлення про найдавнішу відому цивілізацію на півдні Месопотамії.
«На них можна знайти все: від списків покупок до судових рішень. Таблички дають змогу зазирнути в минуле людства на декілька тисячоліть назад. Однак таблички сильно вивітрені, і тому їх важко розшифрувати навіть для тренованих очей», — зазначає Мара.
Дослідники надали ШІ набір даних, що складався з 21 000 знаків і 4700 табличок. Після ряду тестів команда науковців виявила, що нейромережа може ідентифікувати клинописні знаки з точністю близько 76%, навіть працюючи досить добре з фотографіями табличок нижчої якості.
Однак науковці не зупиняються на досягнутому. Вони планують розширити свій набір даних, додавши до нього велику колекцію табличок, щоб підвищити точність ШІ. Вчені вважають, що обмежена кількість матеріалу, використаного у дослідженні, могла вплинути на його продуктивність у порівнянні з іншими моделями ШІ, які досягли вищого рівня точності.
Раніше ми розповідали про те, що штучний інтелект зміг прочитати стародавній текст на рештках обгорілого папірусу, який знайшли після виверження Везувія. Навіть без спеціального розгортання сувою алгоритм зміг розібрати слово «фіолетовий». Нейромережу створив студент, якого відзначили у конкурсі з транскрибування стародавніх текстів.