Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Стало відомо, для яких цілей вчені розробили робота-хробака
Інженери компанії GE Aerospace Research розробили гнучкого робота-хробака Sensiworm для проведення технічного обслуговування літаків. Пристрої, що рухаються як круглі черви та обладнані камерою, проникають всередину двигуна та досліджують деталі.
Для огляду двигуна Sensiworm розміщують у впускному або випускному отворі турбіни. Робот переміщається за допомогою вакуумних систем, які імітують рухи «тягни-штовхай», характерні для хробаків. Пристрій передає відео в онлайн-режимі за допомогою камери з прожектором, спрямованої по ходу руху. Зображення показує технічному персоналу тріщини, корозію чи інші пошкодження двигуна.
Sensiworm не лише передає відео — прототип оснащений різними датчиками. Наприклад, робот виявляє витік газу та вимірює товщину термобар'єрних покриттів на деталях двигуна. Інженери працюють над створенням модернізованої версії, яка ремонтуватиме невеликі пошкодження при їх виявленні.
Традиційно для передпольотного огляду реактивних двигунів використовуються бороскопи — довгі гнучкі трубки з відеокамерою на одному кінці та окуляром або екраном на іншому. Сила тяжіння призводить до того, що кінець камери таких пристроїв опускається донизу, обмежуючи огляд. Крім того, бороскоп складно опустити глибоко у двигун.
«Завдяки мініроботам, як Sensiworm, оператори матимуть кілька додаткових пар очей і вух для проведення перевірок. Завдяки своїй м’якій, сумісній із вимогами конструкції вони можуть перевіряти кожен дюйм реактивного двигуна, передаючи відео та дані про стан деталей в реальному часі», — наголосив головний інженер з робототехніки у GE Aerospace Research Діпак Тріведі.
Нагадаємо — у березні дослідники з Італійського технологічного інституту у Генуї представили нового м’якого робота, надихнувшись біологією дощових хробаків. Робот здатний повзати завдяки м’яким механізмам, які подовжуються або стискуються, коли повітря проходить через них у той чи інший бік. Прототип, описаний у журналі Scientific Reports, може стати початком розробки пристроїв для підземних досліджень і навіть для пошуково-рятувальних операцій у замкнутих просторах.