Підписуйтеся на наш телеграм канал!
STEPN: зростаюча блокчейн гра, яку вважають криптовалютною пірамідою
Блокчейн-гра STEPN користується популярністю серед криптовалютної спільноти з січня 2022 року. Хтось — інвестує власні кошти та отримує великі прибутки, продовжуючи грати, а хтось — називає гру криптовалютною пірамідою та намагається повернути витрачені гроші. Ми спробуємо розібратись, що таке STEPN та чи насправді це криптовалютна піраміда.
Що таке STEPN та як це працює?
STEPN — створений на базі блокчейну Solana додаток, який дозволяє заробляти криптовалюту за принципом «Move to earn» (користувачі рухаються та отримують за це винагороди у цифрових активах). Як стверджують розробники проекту, STEPN поєднує заробіток зі здоровим способом життя, заохочуючи користувачів до постійного руху.
Щоб почати заробляти на платформі спершу необхідно, окрім скачування додатку, придбати першу пару кросівок — вкласти свої гроші у NFT. Тобто, щоб отримати можливість заробляти винагороди необхідно інвестувати не малу суму власних заощаджень — понад $ 1200 (на цьому моменті Чарльз Понці точно б зрадів). Після отримання віртуальних кросівок користувачі починають заробляти мільйони — так би виглядало це в ідеальному світі, але безкоштовний сир буває лише в мишоловці. Після покупки NFT-кросівок програма у режимі реального часу починає відстежувати ходьбу/біг/тренування/будь-який рух за допомогою GPS, мобільного інтернету та акселерометра, а також нараховувати винагороди.
Що таке NFT-кросівки та як вони допомагають в отриманні токенів?
Кросівки від STEPN є NFT-токенами, кожен з яких має різні характеристики та надає відмінні переваги. Насамперед варто звернути увагу на типи кросівок, оскільки від цього залежить швидкість, з якою потрібно переміщатися із включеним режимом тренування.
- Walker — швидкість від 1 до 6 км/год (краще тримати середній діапазон 3−4 км/год);
- Jogger — швидкість 4−10 км на годину (оптимально 7 км/год);
- Runner — 8−20 км на годину (оптимально 12 км/год);
- Trainer — можна тримати швидкість у будь-якому діапазоні від 1 до 20 км (такі кросівки коштують дорожче за інші).
- Ефективність — впливає на кількість нарахованих токенів GST за тренування;
- Успішність — впливає на частоту отримання та якість скринь з подарунками (гемами);
- Комфорт — впливає на суму нарахованих токенів GMT за ходьбу/біг (відкривається на 30-му рівні);
- Міцність — впливає на швидкість зносу кросівок.
Як і у багатьох ігор, побудованих за принципом M2E та P2E, у STEPN є два токени: GMT (управлінський) та GST (ігровий).
Токен GST — це ігровий токен STEPN, який нараховується за ходьбу, біг та інший рух. Він має необмежену емісію, яка контролюється механізмами спалювання. Наприклад, після кожної пробіжки міцність кросівок трохи знижується. Для їх ремонту потрібно спалити GST. Також GST потрібні для прокачування рівня та для мінтингу. Таким чином, емісія та ціна GST безпосередньо залежать від активності користувачів:
- Чим більше вони ходять і витрачають енергію, тим більше токенів їм нараховується. Користувачі можуть продавати токени і тим впливати на курс;
- Також можна використовувати GST для прокачування рівня кросівок, ремонту або мінтингу. Це позитивно впливає на емісії токена і, відповідно, на його вартість.
Токен GMT — це управлінський токен STEPN, який використовується для керування проектом. Саме він продавався під час токенсейлу на Binance Launchpad. GMT має обмежену емісію у розмірі 6 мільярдів токенів. Деякі користувачі вже зараз готуються до майбутнього функціоналу та прокачують свої кросівки саме під заробіток GMT, прокачуючи функцію «Комфорт», яка впливає на наявність GMT.
Чим більше користувачі купують кросівок — тим більше енергії нараховується у їх обліковий запис (за одну пару кросівок дається 2 енергії, за 3 — вже 4, а за 9 пар кросівок (тобто за 9 NFT) можна отримати 9 енергії) — тим більше токенів отримують учасники.
Види заробітку у грі- Постійний рух для отримання токенів;
- Мінтинг або продаж власних кросівок;
- Mystery box — геми (подарунки, які користувач може отримати після активного руху та або продати, або обміняти на інші «плюшки»).
Як STEPN працює?
Весь заробіток користувачів формується суто шляхом притоку нових учасників, які починають інвестувати, купуючи кросівки. Тобто мінтити кросівки та продавати їх вигідно до того часу, поки є користувачі, які готові купувати кросівки за високою ціною. У цій грі попит породжує пропозицію. Звідси — постійна реклама, пости в соцмережах, заклики «знайомих знайомих» зареєструватись. Відповідно, попит на кросівки формується внаслідок припливу нових користувачів. Як тільки кількість нових учасників почне зменшуватися — вартість кросівок падатиме і мінтинг та перепродаж стануть просто не вигідними.
Та ж ситуація і з токеном GST — його ціна зростає, поки є велика кількість користувачів, які купують GST для прокачення кросівок і мінтингу. Якщо мінтинг перестане приносити прибутки, то і токен не купуватимуть так активно — відповідно, його вартість почне падати.
Отже, STEPN — це піраміда?
Насправді все не так однозначно. У більшості випадків криптовалютні піраміди припиняють своє існування досить швидко — отримавши достатню кількість коштів від користувачів та зіткнувшись зі зменшенням попиту, відповідно — відсутність можливості виплачувати винагороди новим користувачам. Втім, STEPN вже довгий час на ринку, а попит серед користувачів не зменшується.
У проект інвестували кошти величезні криптовалютні компанії, такі як Sequoia Capital, Solana Ventures і Binance — чи вкладали б свої гроші ці платформи у схему Понці та закликали б до цього своїх клієнтів? Швидше за все, ні.
Однак, варто звернути увагу на баги, про які час від часу повідомляють користувачі. Серед них — некоректний підрахунок швидкості пересування (трекер видає помилку навіть коли всі необхідні умови дотримані та відмовляється нараховувати токени). Також після деяких оновлень користувачі скаржились на зникнення токенів під час переказу коштів. Розробники вже розв’язали цю проблему, проте немає гарантій, що така ситуація не повториться знову і користувачі не втрачатимуть свої токени. STEPN — централізований додаток, тому гравці не можуть зберігати NFT на окремому некастодіальному гаманці - в разі блокувань або інших інцидентів користувачі можуть втратити доступ до своїх винагород.
Команда проекту може впливати на заробіток користувачів, просто коригуючи параметри системи. Все завдяки формулі розрахунку винагород:
N — Витрата енергії;
PSE та PSEC — ефективність кросівок та коефіцієнт ефективності користувача (з урахуванням гемів та інших бустерів) відповідно;
X — середня швидкість;
Y — показник стійкості NFT;
Варто звернути увагу на дві змінні - randbetween (Parameter1, Parameter2) та System value. Значення першої невідоме та ніде не обумовлено. Значення другої, відповідно до технічної документації, розробники можуть змінювати на власний розсуд.
Отож, однозначної відповіді на питання «Чи STEPN — це схема Понці?» немає, адже є як приємні «плюшки», так і помітні «баги». Редакція No Worries не радить інвестувати кошти у неперевірені види заробітку, криптовалюти чи NFT. Рекомендуємо раціонально зважувати всі ЗА та ПРОТИ перед тим як вкладати власні заощадження у будь-які проекти.