Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вчені пропонують надати роботам такі ж права, як і людям
Сингапурський науковець Чжан Чжи запропонував визнавати роботів суб'єктами права і застосовувати для цього конфуціанську етику. У науковій спільноті існує когорта дослідників та філософів, які стверджують, що роботам потрібно надати такі ж права, як і людям, щоб захистити їх від експлуатації та жорстокості. Однак переважна більшість науковців поки вважає, що такий підхід може мати негативні наслідки для суспільства та людської гідності.
Оскільки «розумні» машини все більше інтегруються в різні аспекти життя, нещодавній огляд досліджень прав роботів показав, що надавати їм свободи, аналогічні людським, — погана ідея. Замість цього Чжан Чжи пропонує підхід, натхненний конфуціанством.
У новій статті, опублікованій у журналі Communications of the ACM, Чжи пропонує альтернативну перспективу стосунків між людьми та роботами, засновану на конфуціанській етиці. Китайське філософське вчення акцентує на важливості гармонії, чеснот, також на чіткому розподілу ролей у суспільстві.
На думку професора Чжана, роботи не є суб'єктами права, оскільки вони не мають вільної волі, свідомості та почуттів. Однак вони можуть бути корисними партнерами для людей у різних сферах життя — освіті, охороні здоров’я чи розвагах. У цьому випадку роботи мають бути «поважними й дбайливими об'єктами відповідальності для людей, а не рівними або ж підлеглими».
Професор Чжан вважає, що конфуціанська етика може допомогти сформувати здоровіші та гуманніші стосунки між людьми та роботами, які сприятимуть загальному благу і соціальному прогресу. Він закликає наукову спільноту до розробки нових стандартів і норм поведінки для роботів і людей, які відображатимуть конфуціанські цінності - сумлінність, справедливість, взаємність і співчуття.