Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені розкрили деталі про найпотужнішу радіаційну бурю на Марсі
На Марсі відбулася найпотужніша радіаційна буря за всю історію спостережень. Спалах на Сонці 20 травня випустив рентгенівські та гамма-промені, а також заряджені частинки, які досягли Червоної планети.
Ця подія сталася після періоду високої сонячної активності на початку травня, коли численні спалахи та викиди корональної маси викликали потужну магнітну бурю на Землі. Джерело цього викиду було спрямоване в бік від нашої планети, але Марс зазнав потужного удару космічного випромінювання.
Дослідники з апарату Solar Orbiter зафіксували спалах класу X12, який спричинив викид рентгенівських та гамма-променів у бік Марса. Доза радіації, яку могли б отримати астронавти, що знаходяться поруч з марсоходом Curiosity, склала б 8100 мікрогрей, що еквівалентно 30 рентгенівським знімкам грудної клітки.
На знімках марсохода Curiosity наслідки бурі виглядають як снігова віхола, але насправді це білі смуги і плями, викликані зарядженими частинками, що потрапляють у камеру. Це рекордна доза радіації за 12 років роботи марсохода на Марсі.
На орбіті планети апарат NASA MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution) зафіксував ще один ефект сонячної активності — полярні сяйва над Марсом. Через відсутність магнітного поля ці сяйва охоплюють всю планету, на відміну від Землі, де вони концентруються у полярних регіонах.