Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вчені створили накопичувач пам’яті на основі ДНК, що зберігатиме інформацію тисячі років
Вчені з Массачусетського технологічного інституту запропонували новий ефективний метод зберігання інформації з використанням ДНК. За щільності даних до 215 петабайтів на 1 грам ДНК усі знання людства можна вмістити в коробку від взуття. Проблема полягає в тому, як зберегти саму молекулу ДНК, яка занадто чутлива до зовнішніх впливів.
Науковці знайшли рішення, надихнувшись природними складниками — древні комахи, збережені в бурштині, мають мінімальні пошкодження ДНК. Тож вчені створили аналог бурштину на основі термореактивних полімерів, які при нагріванні застигають подібно мінералу і надійно зберігають вміст всередині. Якщо до них застосувати певні хімікати, наприклад, цистеамін, матеріал розпадається, і можна витягти його «начинку».
Дослідники розповіли: закодовану ДНК за допомогою мономерів перетворюють на невеликі сфери з гідрофобним зовнішнім шаром, оскільки волога шкідлива для ДНК. Сфери вкладають у рідкий розплав, далі його нагрівають до перетворення в склоподібну речовину. Технологія отримала назву «покращена термореактивна консервація» або T-REX.
Експерименти з кодуванням, запечатуванням, розпечатуванням і секвенуванням ДНК показали, що всі дані залишаються в цілості. Цей метод швидший і дешевший, ніж кріозаморожування ДНК, хоча він і не підходить для оперативної роботи з інформацією. Проте для створення архівів у вигляді бурштинових капсул, які збережуться тисячоліттями, він вважається прийнятним.
Раніше ми розповідали про те, що штучний інтелект навчився впливати на ДНК живих організмів. Інноваційна нейромережа здатна моделювати і проектувати біомолекули з високою точністю — до атомів. Технологія отримала назву RoseTTAFold All-Atom. За словами дослідників, вона розширює можливості моделювання не лише білків, а й інших важливих біомолекул, як-от ДНК, РНК, а також дрібних молекули, включно із залізом.