Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені виявили унікальну зірку за межами Чумацького Шляху
Використовуючи масив радіотелескопів ALMA, астрономи виявили масивну зірку, що розташувалась в Малій Магеллановій хмарі. Вперше в історії така структура спостерігається поза межами нашої Галактики. Про відкриття повідомили в журналі Nature.
«Коли ми побачили ознаки структури, що обертається в даних, то не могли повірити, що виявили перший позагалактичний акреційний диск, це був особливий момент. Відомо, що вони є вкрай важливими для формування зірок і планет у межах Чумацького Шляху, і тепер, вперше, знайдено прямі докази аналогічного процесу в іншій галактиці», — розповіли автори відкриття.
Зірка, що одержала позначення HH 1177, перевершує за масою Сонце мінімум у 12 разів і віддалена від нас більш ніж на 160 000 світлових років. «Ми знаємо, що речовина, що притягується до зірки, що росте, не падає на неї „по прямій“, а утворює плескатий обертовий диск. Ближче до центру диска матерія рухається швидше, ніж на периферії, і ця різниця у швидкості, яку ми виявили в даних, є незаперечним доказом присутності акреційного диска», — пояснили автори відкриття.
Масивні зірки, подібні до HH 1177, формуються набагато швидше і живуть значно менше, ніж зірки з малою масою, подібні до Сонця. У нашій Галактиці їх спостереження дуже складні, тому що найчастіше вони приховані від нас за щільною пеленою пилу. Однак у Великій Магеллановій хмарі речовина, з якої народжуються зірки, принципово відрізняється від локальної: у ній дуже низький вміст пилу.
«Тому ми можемо безперешкодно досліджувати молоду зірку HH 1177 у її природному коконі, отримуючи хоч і далекий, але детальний погляд на ранні етапи формування зірок та планет», — підсумували автори відкриття.