Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені знайшли у центрі Чумацького Шляху об'єкти, які не схожі ні на що інше
У центрі нашої галактики астрономи виявили чотири незвичайні об'єкти, які виглядають, наче гігантські хмари газу і пилу. Однак, на подив науковців, вони поводилися як зірки. Перші два об'єкти з такими ж властивостями були відкриті близько 20 років тому, а весь масив невідомих фізичних явищ Чумацького Шляху стали називати «об'єктами G».
У журналі Nature вийшла стаття, у якій астрономи пояснили ймовірну природу об'єктів G. Усі вони «мешкають» у центрі нашої галактики та обертаються довкола надмасивної зірки Стрілець А* (Sgr A*). Утім, орбіти перших двох об'єктів сильно відрізняються від орбіт чотирьох інших — вони ближчі до кругових, тоді як решта об'єктів рухаються сильно витягнутими орбітами з періодом до 1600 світлових років. При цьому мінімальний орбітальний період об'єктів G становить 170 світлових років.
За перші роки спостережень у вчених склалося враження, що об'єкти G — це гігантські хмари з пилу і газу. Однак максимальне зближення об'єкта G2 з чорною дірою у 2014 і подальше відходження від неї показали, що «хмара» поводилася як компактний об'єкт. Якби це був молекулярний газ (водень), чорна діра повністю поглинула б його з відповідним викидом енергії, однак цього не сталося. При зближенні з чорною дірою об'єкт прийняв подовжену форму, а після віддалення знову набув колишнього вигляду.
Астрономи припустили, що об'єкт G2 може бути продуктом злиття двох масивних зірок. Подвійні зірки могли врізатися одна в одну у процесі «еволюції», а також під впливом гравітації надмасивної чорної діри. Зіткнення двох масивних зірок теоретично здатне створити одне ядро-зірку, оточене колосальною «бульбашкою» з газу і пилу.
Науковці впевнені - перші шість виявлених об'єктів G можуть стати поштовхом до змін у теорії еволюції зірок. «Всі наші базові знання про Всесвіт будуються на математичних моделях, і якщо вони у чомусь хибні, то це позначиться на царині фундаментальної фізики й так чи інакше торкнеться багатьох галузей науки та техніки», — підсумували дослідники.