Астрономи зробили значний крок до розгадки походження найбільших галактик Всесвіту, що довгий час залишалося загадкою для науковців. Дослідники з Університету Саутгемптона у співпраці з міжнародною командою вчених виявили, що величезні еліптичні галактики, які мають форму випуклого футбольного м’яча, ймовірно, утворилися внаслідок зіткнень дископодібних галактик на ранніх етапах розвитку Всесвіту. Про це пише Phys.
Згідно з дослідженням, опублікованим у Nature, ці зіткнення викликали потужний приплив холодного газу до центру галактик, що стало паливом для формування трильйонів нових зірок. Ці події відбувалися 8−12 мільярдів років тому, коли Всесвіт був у фазі активного розвитку. Співавторка дослідження, докторка Аннагразія Пулізі, зазначає: «Наші висновки наближають нас до розв’язання однієї з ключових загадок астрономії та допоможуть переосмислити процес формування галактик у ранньому Всесвіті».
Дослідження базувалося на аналізі понад 100 галактик за допомогою радіотелескопа ALMA, розташованого в пустелі Атакама у Чилі. Використовуючи нову методику аналізу розподілу світла у віддалених і яскравих галактиках, команда виявила докази того, що формування сфероїдальних галактик відбувалося через інтенсивні спалахи зореутворення в їхніх ядрах. Водночас чорні діри, розташовані в цих галактиках, поглинали газ і спричиняли утворення зірок із темпами, які в 10−100 разів перевищують активність Чумацького Шляху.
Подальші дослідження включатимуть поєднання отриманих даних зі спостереженнями телескопів JWST і Euclid, а також китайської космічної станції. Це дозволить науковцям створити повнішу картину формування галактик на ранніх етапах існування Всесвіту та краще зрозуміти його еволюцію з моменту Великого вибуху.