Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені знайшли неспростовні докази того, що квазари знищують галактики у ранньому Всесвіті
Нове дослідження, опубліковане в журналі Astronomy & Astrophysics, виявило несподіваний вплив квазарів на формування галактик у ранньому Всесвіті. Астрономи, використовуючи потужну камеру Dark Energy Camera (DECam), підтвердили, що квазари, які живляться надмасивними чорними дірами, знаходяться в густонаселених космічних регіонах, але їхній вплив на навколишнє середовище виявився руйнівним.
Дослідники зосередили увагу на квазарі VIK 2348−3054, розташованому на відстані 12,8 мільярда світлових років від Землі. За допомогою DECam та даних обсерваторії ALMA вони провели найбільше на сьогодні дослідження космічного оточення квазара у ранньому Всесвіті.
Результати виявилися несподіваними: хоча навколо квазара було знайдено 38 галактик-компаньйонів, у радіусі 15 мільйонів світлових років від нього не було виявлено жодної галактики. Це спостереження підтвердило гіпотезу про те, що надпотужне випромінювання квазарів може зупиняти процес формування зірок у сусідніх галактиках.
Вчені пояснюють: інтенсивне випромінювання квазарів перешкоджає охолодженню газу в навколишніх галактиках, що є необхідним для утворення нових зірок. Як наслідок, найближчі галактики-компаньйони не можуть рости й стають настільки малими і тьмяними, що їх неможливо спостерігати за допомогою сучасних телескопів.
Відкриття допомагає розв’язати суперечності в результатах попередніх досліджень, які раніше давали неоднозначні дані щодо впливу квазарів на їхнє оточення. Тепер стає зрозуміло, що квазари відіграють подвійну роль у космічній системі: з одного боку, вони знаходяться в густонаселених регіонах, а з іншого — створюють «мертві зони» у безпосередній близькості до себе.