Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вперше в історії науковці визначили, як зародилося світло у Всесвіті
Міжнародна команда вчених під керівництвом Хакіма Атека з Інституту астрофізики в Парижі за допомогою даних телескопів Hubble та James Webb з’ясували, що ключову роль у розсіяні темряви раннього Всесвіту відіграли карликові галактики.
Згідно з дослідженнями, карликові галактики випромінювали фотони, які очищали космічний туман із водню, відкриваючи шлях для світла.
Варто наголосити, що таке відкриття дозволяє краще зрозуміти процеси космічної реноїонізації, що відбулись через мільярди років після Великого вибуху.
«Це відкриття розкриває важливу роль ультратемних галактик в еволюції раннього Всесвіту. Вони виробляють іонізуючі фотони, які перетворюють нейтральний водень на іонізований плазм, що відіграє ключову роль у космічній реноїонізації», — розповіла астрофізик з Інституту астрофізики в Парижі Ірина Чемеринська.
Відомо, що після Великого вибуху, приблизно через 300 000 років, космос наповнився гарячим і щільним туманом з іонізованої плазми.
На початку Всесвіту світло не могло пробиватися крізь цей туман через розсіювання фотонів, проте з часом, з утворенням перших зірок, було виділено достатньо енергії, щоб переробити цю плазму на іонізований водень і гелій.
Дослідження показало, що карликові галактики є найбільш численними в ранньому Всесвіті та набагато яскравіші, ніж вважалося раніше. Виявилось, що ці маленькі галактики можуть випромінювати в чотири рази більше іонізуючої радіації, ніж великі галактики.«Попри свій малий розмір, ці галактики є потужними джерелами енергії, і їх чисельність була настільки значною, що вони мали суттєвий вплив на стан Всесвіту», — заявив керівник дослідження Хакіма Атик.
Таким чином, нещодавнє дослідження на основі даних, отриманих завдяки космічному лінзуванню в галактичному кластері Абель 2744, дозволило отримати нові деталі про ранні галактики. Однак вчені все ще потребують додаткових досліджень, щоб підтвердити ці результати на більшій кількості зразків.
«Ми тепер перебуваємо на новому етапі дослідження з JWST. Це відкриття ставить нові захопливі питання, на які нам ще потрібно знайти відповіді для кращого розуміння еволюції нашого Всесвіту», — сказав астрофізик Темія Нанаяккара з університету Свінберна в Австралії.
До слова, астрономи з Каліфорнійського технологічного інституту під керівництвом Крітті Шарми повідомили про нове відкриття, яке наближає нас до розуміння походження швидких радіоспалахів (FRBs).
Нагадаємо, що NASA опублікувало сенсаційне дослідження про злиття двох спіральних галактик IC 2163 і NGC 2207, на якому їхні ядра виглядають як «криваві очі», що дивляться у космос.