Підписуйтеся на наш телеграм канал!
У Туманності Оріона виявили незвичайні зірки з дисками для майбутніх планет
Міжнародна команда дослідників за допомогою космічного телескопа NASA імені Джеймса Вебба виявила деякі протопланетні диски у Туманності Оріона, які раніше відкрив телескоп «Габбл». Диски з газу і пилу оточують коричневі карлики — об'єкти, подібні до зірок, але занадто малі й прохолодні для водневої фузії, тобто для перебігу процесу виділення енергії у зірках.
Згідно з результатами досліджень опублікованих на arXiv, таке відкриття допоможе астрономам краще зрозуміти, як формуються коричневі карлики, їх зв’язок із зірками та планетами, а також чи можуть вони мати власні планетні системи.
Професор з Коледжу наук Еберлі при Університеті штату Пенсильванія Кевін Луман розповів, що зірки народжуються в масивних хмарах газу та пилу, відомих як туманності.
Вже через декілька десятиліть після запуску телескопа «Габбл» в 1990 році дослідник отримав унікальні знімки протопланетних дисків у Туманності Оріона, де утворюється близько 2000 новонароджених зірок, а протопланетні диски, освітлені ультрафіолетовим випромінюванням, дали уявлення про процес утворення планет.
Співавторка дослідження з Європейського космічного агентства Катаріна Альвес де Олівейра додала, що не всі об'єкти в туманностях мають достатню масу для запуску процесу фузії, тому «зіркоподібні» тіла без водневої фузії називаються коричневими карликами, і астрономи давно підозрювали, що деякі з них можуть мати протопланетні диски, подібні до зіркових.
Після запуску телескопа Вебба у 2021 році, команда змогла провести інфрачервону спектроскопію, щоб визначити, чи дійсно деякі з цих об'єктів відповідають характеристикам коричневих карликів. В результаті були виявлені 20 таких об'єктів, найменші з яких мають масу всього 0,5% маси Сонця.
Професор Кевін Луман стверджує, що ці спостереження відкривають нові горизонти для досліджень, адже Туманність Оріона містить сотні об'єктів, які можуть бути коричневими карликами й потенційно мають власні протопланетні диски.Майбутні спостереження з використанням телескопа Вебба допоможуть заповнити прогалини в розумінні утворення коричневих карликів та їх взаємозв'язку з іншими небесними тілами, зокрема зірками та планетами.