Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вперше в історії науковці змогли дистанційно керувати роботами на Місяці та Марсі
Британські дослідники розробили нову систему телекерування для роботи марсоходів на Місяці. Як інформує Space, це дозволить контролювати їх дистанційно з Землі.
Вчені з Університету Брістоля протестували свою технологію на базі Європейського космічного агентства (ESA) в Оксфордширі. Їхня система дозволяє управляти віртуальною симуляцією марсохода, включно з маніпуляціями роботизованою рукою для збирання зразків місячного ґрунту без необхідності у відеокамерах, що зазвичай мають затримку у передачі сигналу через 1,3-секундну різницю між Землею та Місяцем.
Сигнали між оператором на Землі та місіями на Місяці можуть передаватися через супутники проекту Moonlight, який планується ESA. Технологія включає також тактильний зворотний зв’язок, що імітує відчуття від взаємодії з місячним ґрунтом. Це допомагає операторам на Землі відчути, скільки сили потрібно застосувати для копання або підйому зразків.
Дослідники вважають, що така система буде корисною і для тренування астронавтів, які готуються до майбутніх місячних місій. «Ця симуляція може допомогти готуватися до майбутніх експедицій, наприклад, до місій NASA Artemis та китайської програми Chang’e», —зазначив Джо Лоука, керівник проєкту.
Попри значний прогрес, дослідники натрапляють на труднощі, зокрема з психологічним бар'єром довіри до роботи віртуальної системи. Тести показали, що система працює ефективно у 100% випадків під час збирання ґрунту, але точність при висипанні зразків була трохи нижчою. Для покращення результатів вчені обмежили рухи совка під час перенесення матеріалу.
Система телекерування розроблена з урахуванням місячних умов, але в майбутньому її можна буде застосовувати й на Марсі. Це може допомогти з виконанням складних завдань, таких як збирання зразків та їх завантаження на апарат, що повертатиме матеріал на Землю.