Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Вперше в історії науковці змогли почути звучання Всесвіту
Фізики створили штучний інтелект, здатний проектувати детектори гравітаційних хвиль, які можуть значно перевершувати ефективність сучасних пристроїв. Таке технічне рішення дає можливість «чути» Всесвіт точніше й на більших відстанях, ніж раніше.
Гравітаційні хвилі — це пульсації простору-часу, які виникають внаслідок катастрофічних подій, зокрема злиття чорних дір і нейтронних зірок. Для їх виявлення використовують інтерферометри — чутливі детектори, здатні фіксувати мікроскопічні зміни простору. Найвідоміші з них — це LIGO та Virgo. Але, як зазначають автори дослідження, можливості наявних систем обмежені, а потенціал для їх покращення — значний.
Алгоритм штучного інтелекту Urania, створений фізиками, запропонував 50 нових варіантів конструкцій детекторів, що охоплюють частоти від 10 до 5000 Гц. Це дозволяє реєструвати сигнали від ширшого спектра космічних явищ, зокрема й ті, що виникли в ранньому Всесвіті. Наприклад, один із нових детекторів на 60% чутливіший до сигналів від наднових зірок, інший — здатен виявляти перші стадії злиття нейтронних зірок.
Особливо цінними можуть бути дані про післязіткнення нейтронних зірок, які, як вважають дослідники, містять інформацію про надщільну матерію — одну з найбільш маловивчених форм речовини у Всесвіті. Це допоможе глибше зрозуміти фундаментальні закони фізики.
Частину з нових конструкцій можна вже використовувати як оновлення для чинних дослідницьких систем. Це дає змогу швидко розширити межі спостережуваного космосу та наблизитися до розв’язання ключових космологічних загадок, зокрема про швидкість розширення Всесвіту.