Підписуйтеся на наш телеграм канал!

Науковці розповіли, коли вибух наднової у космосі буде видно із Землі неозброєним оком
Згідно з розрахунками почесного професора астрономії Університету штату Луїзіана Бреда Шефера та даними астрономів-аматорів, пов’язаних з Американською асоціацією спостерігачів змінних зірок (AAVSO), вибух нової у системі Північної Корони має відбутися протягом найближчих місяців. Подвійна зоряна система, що складається з білого карлика та червоного гіганта, розташована на відстані приблизно 3000 світлових років від Сонячної системи.
Північна Корона — невелике сузір'я північної півкулі, головні зорі якого утворюють напівкруглий абстрактний «вінок». Астрономи прогнозують, що вибух у цьому сузір'ї у найближчі кілька місяців буде настільки яскравим, що його можна буде побачити з Землі неозброєним оком протягом п’яти днів.
Північна Корона належить до систем так званого «повторюваного» типу, де спалахи нової відбуваються регулярно, на відміну від наднової, яка є одноразовою подією — «останнім подихом» присмертної зорі. Перший вибух нової у цій системі було зареєстровано в 1217 році — у церковних манускриптах описана «тьмяна зірка, яка деякий час сяяла яскравим світлом».
З того часу спалахи нової у цій системі спостерігалися регулярно, та востаннє - ще у 1946 році. Вчені вважають, що вибухи відбуваються приблизно кожні 80 років. У березні 2023 року було зафіксовано зниження яскравості зірки, що зазвичай передує вибуху.
Співробітниця NASA докторка Ребека Хаунселл зазначила, що спостерігати повторювані спалахи протягом життя людини досить рідко, і вони рідко трапляються так близько до нашої системи. «Це надзвичайно захопливо — мати можливість спостерігати таку подію», — резюмувала науковиця.