Підписуйтеся на наш телеграм канал!
Вчені розкрили раніше невідомі деталі утворення зірок у космосі
Дослідження, опубліковане у журналі Astronomy & Astrophysical Letters, розкрило деталі однієї з космічних загадок: чому подвійні зірки, народжені з однієї газової хмари, можуть мати різний хімічний склад. Вчені вже давно вважали, що зірки, які формуються з однієї хмари, повинні бути хімічними близнюками, проте нові відкриття показали інше.
За допомогою телескопа Gemini South науковці вивчили спектри світла двох гігантських зірок у подвійній системі HD 138 202 + CD-30 12 303, яка знаходиться на відстані приблизно 1720 світлових років від Землі. Вчені виявили, що великі та турбулентні зовнішні шари цих зірок, зони конвекції, перешкоджають атомній дифузії, тобто переміщенню атомів, що може змінити хімічний склад.
Це спостереження дозволило астрономам відкинути дві теорії: одна припускала, що зміни в зірках відбуваються через багато часу після їх формування, а інша говорила про можливість поглинання однією зіркою планети, що змінює її склад. Тепер вчені прийшли до висновку, що первісна відмінність в хімічних складах зірок виникає ще до їх формування, через неоднорідність хімічного складу різних частин газової хмари.
Ці результати значно розширюють розуміння процесу формування зірок та динаміку подвійних зіркових систем. Вони також підкреслюють складність хімічної гетерогенності у космічних газових хмарах, яка може впливати на формування зірок та їхній подальший розвиток.